blog

Strony internetowe MODX czy WordPress?

Ten post zawiera 620 słów i 4047 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 3 minut.

Przedmiotem niniejszego porównania jest WordPress i MODX, systemy CMS typu open source. CMS to angielski skrót od „Content Management System”, który oznacza „System Zarządzania Treścią”. Oba systemy są oferowane bezpłatnie w ramach ogólnej licencji publicznej (GPL). Agencje interaktywne lub web developerzy płacą jedynie za utrzymanie ich instalacji. Jedną z agencji marketingowych, która zajmuje się budową stron internetowych w obu tych systemach CMS, jest agencja interaktywna Wrocław ComputerSoft.

wordpress

Najpopularniejszym systemem CMS, o którym większość osób słyszała jest WordPress. W systemie tym można zaprojektować dowolną stronę internetową – od prostego bloga po w pełni funkcjonalną stronę firmową czy sklep internetowy. WordPress cieszy się taką popularnością, ponieważ jest łatwy w użyciu i niedrogi, ma 50 000 motywów i wtyczek oraz wbudowany i gotowy blog. Nie jest on jednak idealny i nie nadaje się dla wszystkich stron internetowych.

modx

Innym systemem typu open source napisanym w języku PHP jest MODX Revolution, dawniej znany jako MODX. System ten pozwala na budowę skomplikowanych wielojęzycznych witryn korporacyjnych, osobistych blogów i aplikacji mobilnych. Mocne strony MODX Revolution to: niezawodność dla wielu różnych witryn, niezależnie od stopnia ich skomplikowania, globalne wsparcie specjalistów MODX z całego świata, jasno określone uprawnienia użytkownika oraz możliwość stosowania na urządzeniach mobilnych.

ŁATWOŚĆ PRACY Z SYSTEMEM CMS

Osoby nie mające pojęcia o programowaniu częściej wybierają WordPress, gdyż z łatwością mogą wybrać interesujący je motyw, zainstalować go oraz w pewnym zakresie spersonalizować stronę www zgodnie z własnymi oczekiwaniami. WordPress idealnie nadaje się na bloga oraz standardową stronę z zakładkami. Jest na tyle prosty, że można przyszykować szablon strony zaledwie w kilka minut.

Inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do programistów. Ci wolą MODX, gdyż mogą  zaprojektować stronę internetową od podstaw. Mają do dyspozycji w pełni funkcjonalny systemem szablonów i dodatków. Ułatwiają one o wiele bardziej niż w WordPress, tworzenie nowych funkcjonalności witryny internetowej. Tak więc, jeśli chcesz by Twoje strony internetowe Wrocław były oryginalne i wyróżniały się niestandardowymi funkcjami, programiści będą mogli łatwiej to osiągnąć korzystając z MODX. Kolejną zaletą MODX jest interfejs użytkownika z prostym menu, który jest łatwy i intuicyjny w użyciu.

System CMS a pozycjonowanie strony internetowej (SEO)

Wybór konkretnego systemu CMS nie wpływa na ranking strony w Google. Roboty Google interesuje jedynie wynikowy kod HTML, który powstaje podczas operacji systemu CMS. Dopiero ten kod wpływa na SEO.


MOŻLIWOŚĆ BUDOWANIA ZŁOŻONYCH WITRYN INTERNETOWYCH


W większości przypadków, klienci sami nie tworzą stron internetowych. Zlecają to programistom (web developerom). Interesuje ich jedynie spektakularny efekt końcowy oraz prosty i intuicyjny CMS, dzięki któremu będą potrafili dokonać aktualizacji treści i grafiki. Takie możliwości daje MODX. Pozwala na zbudowanie prawie każdego rodzaju strony, jaką można sobie wyobrazić.

W WordPress do rozbudowy strony wykorzystuje się ogromne bazy wtyczek i dodatków z biblioteki tego CMS-a, które odpowiadają niemal każdej możliwej potrzebie. Wszystkie one są opracowane przez społeczność WordPress. Niestety wiele z nich jest nieodpowiednio zaprojektowanych i ma luki w zabezpieczeniach.

Bezpieczeństwo strony internetowej

Oba systemy najprawdopodobniej są równie bezpieczne. Ze względu jednak na to, że WordPress jest znacznie bardziej popularny, częściej jest atakowany przez hakerów.  Ci do ataków wykorzystują źle zaprogramowane wtyczki. Takie sytuacje znacznie rzadziej zdarzają się w MODX, gdzie aplikacje są lepiej przetestowane.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić