blog

Co warto wiedzieć na temat programu Adobe Stock?

Ten post zawiera 1349 słów i 8252 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 6 minut.

Dla wszystkich tych osób, które potrzebują profesjonalnie wykonanych zdjęć, ilustracji i grafik wektorowych, szablonów, wideo oraz treści 3D usługa Adobe Stock stanowi nieodzowną i jednocześnie nieocenioną pomoc, która pozwala im na wykorzystywanie udostępnianych przez Adobe zasobów we wszystkich swoich projektach. Co ważne, w opisywanym programie publikowane są materiały, które mają wysoką jakość, a dodatkowo są wolne od tantiem

Co to znaczy, że zasoby Adobe są wolne od tantiem?

W przypadku materiałów publikowanych w Adobe Stock, które są wolne od tantiem, opłata licencyjna dokonywana jest tylko raz. Nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów za kolejne użycie danego zasobu. Materiały bez tantiem są udostępniane klientom na bezterminowej i ogólnoświatowej licencji na używanie, co jest kluczowe dla wielu osób korzystających z Adobe Stock. Jeżeli wykupiona zostanie właściwa licencja, wówczas możliwe jest używanie zasobów bez tantiem w rozmaitych celach: promocyjnych, reklamowych, komercyjnych bądź handlowych.

Dla kogo przeznaczony jest Adobe Stock i jakie zasoby można w nim znaleźć?

Usługa Adobe Stock jest najczęściej wykorzystywana przez konkretne grupy odbiorców, natomiast dostęp do niej może mieć każdy, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest osobą potrzebującą dostępnych w Adobe zasobów wyłącznie w celach prywatnych. Nie ma znaczenia również to, czy program ten ma służyć grafikowi, który niemal każdego dnia posługuje się materiałami publikowanymi w Adobe Stock, czy użytkownikowi wymagającemu wyłącznie jednorazowego dostępu do usługi lub jedynie przez krótki okres. Niemniej z Adobe Stock najczęściej korzystają:

  • graficy,
  • marketerzy,
  • profesjonaliści z branży wideo,
  • twórcy.

Nierzadko jest też przydatny dla przedsiębiorców tworzących własną stronę internetową, na przykład w formie sklepu online. Dobrej jakości fotografie są dla nich niezbędne, by ich strona www prezentowała się bardzo profesjonalnie i zachęcała tym samym potencjalnych klientów do zakupu określonej usługi lub towaru. Przedsiębiorcy wykorzystują materiały pozyskane z Adobe Stock również w celu wzbogacenia swojego bloga firmowego: pobrane stamtąd zasoby są publikowane na ich stronach internetowych przy poszczególnych wpisach blogowych.

Szerokie zastosowanie opisywanego programu graficznego wynika z jego bogatych zasobów. W Adobe Stock znajdziesz zachwycające zdjęcia, interesujące zasoby projektowe, takie jak prace wektorowe, ilustracje i szablony, zasoby 3D, a także wideo, audio i animacje, które umożliwią Ci wprowadzenie do swojego projektu ruchu i dźwięku, a tym samym pozwolą Ci na oddziaływanie na rozmaite zmysły Twoich odbiorców. Wszystkie te materiały są dostępne w różnych formatach, przy czym typy poszczególnych plików zależą od rodzaju zasobu. W poniższym wypunktowaniu przedstawimy przykłady materiałów wraz z formatami, w których są udostępniane:

  • zasoby 3D: modele – OBJ, światła – EXR i HDR, materiały – MDL,
  • prace wektorowe – AI, EPS lub JPEG,
  • zdjęcia i ilustracje – JPEG,
  • szablony projektowe: do programu Illustrator – AIT, do programu Photoshop – PSDT, do programu InDesign – INDT,
  • szablony animacji – MOGRT (przeznaczone do użytku w programie Adobe Premiere Pro).

Warto przy tym podkreślić, że Adobe Stock to program przeznaczony nie tylko dla osób, których interesuje zakup konkretnych treści, ale i dla sprzedawców chcących zarabiać na swoich autorskich materiałach. By zostać artystą Adobe Stock trzeba mieć co najmniej 18 lat i być jedynym właścicielem przesłanego pliku na sprzedaż. Ważne jest również to, by być posiadaczem wysokiej jakości zdjęć, filmów lub ilustracji wektorowych. W celu rozpoczęcia sprzedaży swoich materiałów w Adobe należy zarejestrować się w programie jako artysta – można to zrobić za pomocą identyfikatora ID. Przesyłanie plików jest bezpłatne.

Czy Adobe Stock jest trudny w obsłudze?

By zacząć korzystać z programu graficznego Adobe Stock, nie trzeba przechodzić specjalnego szkolenia. Usługa jest dostępna dla szerokiej grupy odbiorców, w związku z czym pobieranie za jej pomocą cennych zasobów, na przykład wysokiej jakości fotografii, nie jest skomplikowane. Wystarczy wejść na stronę główną Adobe Stock i w pasku wyszukiwania wpisać interesującą użytkownika frazę. Co ważne, możliwe jest zawężenie wyników, które proponuje Adobe. Po lewej stronie na pasku wyszukiwania jest dostępna lista rodzajów materiałów, spośród której można wybrać konkretny typ zasobu. Użytkownik może więc (choć nie musi) szukać plików odpowiadających danej tematyce wyłącznie w jednej z następujących kategorii zasobów:

  • obrazy,
  • wideo,
  • audio,
  • szablony,
  • 3D,
  • bezpłatne.

Nie oznacza to jednak, że konieczne jest poszukiwanie materiałów wyłącznie na podstawie wpisanej w wyszukiwarkę frazy. Użytkownik Adobe Stock może też wybrać kategorię zasobów, która go interesuje i przeglądać w niej dodane do programu pliki – wszystkie, bez względu na tematykę, z którą są związane. Taki sposób wyszukiwania jest korzystny między innymi dla tych osób, dla których Adobe stanowi źródło inspiracji przy tworzeniu nowych projektów.

Na czym polega okres próbny Adobe Stock i co następuje po jego zakończeniu?

Dla wszystkich tych osób, które nie są zdecydowane na korzystanie z opisywanego programu, Adobe Stock umożliwia wypróbowanie jego bezpłatnej wersji próbnej – przez 30 dni. Warto jednak pokreślić, że w usłudze testowej dostępne są wyłącznie te zasoby, które objęto planem okresu próbnego. Subskrypcję tego typu można w każdej chwili anulować, w związku z czym korzystanie z niej nie zobowiązuje do późniejszego wykupienia pełnej wersji programu.

Niezależnie jednak od tego, czy i kiedy użytkownik zrezygnuje z usługi, pobrane przez niego zasoby stanowią jego własność. Po zakończeniu okresu testowego rozpocznie się roczna subskrypcja, która zostanie uruchomiona automatycznie, jeśli użytkownik nie zrezygnuje z wersji próbnej w odpowiednim czasie. Opłata zostanie naliczona według obowiązującej ceny za plan.

W Adobe Stock możliwy jest zakup zarówno subskrypcji rocznej, jak i miesięcznej. Najbardziej podstawowy i jednocześnie najpopularniejszy wariant obejmuje 10 standardowych zasobów miesięcznie. Drugą opcją do wyboru jest pakiet zawierający 25 zasobów standardowych lub 3 zasoby wideo HD miesięcznie. Możliwy jest też zakup wariantu rozszerzonego, dzięki któremu użytkownik pobierze aż 750 zasobów standardowych lub 25 zasobów wideo HD miesięcznie.

Wiedz jednak, że zakup planu subskrypcyjnego nie jest jedyną możliwością, którą masz do wyboru. Subskrypcje są dobre przede wszystkim dla tych osób, dla których istotny jest stały dostęp do zasobów Adobe Stock bez tantiem. Jeżeli jednak zaliczasz się do grupy klientów, którzy jedynie czasami potrzebują zasobów bez tantiem, to być może najlepszym pomysłem w Twoim przypadku będzie wykupienie pakietu punktów. Możesz zdecydować się na nabycie 5, 16, 40, 80 lub od razu 150 punktów. Również pakiety punktów gwarantują dostęp do wszystkich plików Adobe Stock, natomiast można je swobodnie łączyć z planami subskrypcyjnymi. Pamiętaj jednak o tym, że punkty z pakietów i punkty z subskrypcji nie są zamienne, co oznacza, że nie można ich ze sobą zestawiać w celu uzyskania licencji.

Czy trzeba mieć inne produkty Adobe, by korzystać z usługi Adobe Stock?

Nie ma konieczności zakupu innych produktów Adobe, by korzystać z programu Adobe Stock. Warto jednak łączyć poszczególne produkty, ponieważ niesie to za sobą szereg korzyści dla kupującego. Jednym z profitów czerpanych przez użytkownika, który nie ogranicza się do Adobe Stock, może być możliwość wyświetlania podglądu i edytowania zasobu w programie Adobe Photoshop przed zakończeniem zakupu. Warto przy tym wspomnieć również o możliwości uzyskania licencji na materiały bezpośrednio z aplikacji CC.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić