blog

Jak napisać brief dla agencji marketingowej?

Ten post zawiera 1027 słów i 6435 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

Co to jest brief i dlaczego należy go wypełnić na początku współpracy z agencją marketingową? Sprawdź, jakie informacje warto w nim zawrzeć, a czego unikać podczas pisania briefu.

Czym jest brief?

Brief to dokument, który może występować w różnych formach. Najczęściej stanowi formularz online, który jest zamieszczony na stronie internetowej agencji. Rzadziej przybiera postać dokumentu stworzonego w Wordzie lub podobnym programie. Jednak forma nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Znacznie istotniejsza jest treść. Brief zawiera pytania stworzone przez agencję, które dotyczą aktualnej sytuacji firmy, a także naszych potrzeb, oczekiwań i celów, które chcemy osiągnąć. W jakim celu wypełnia się brief? Przede wszystkim zgromadzone informacje pozwalają agencji marketingowej stworzyć przemyślaną strategię, która zostaje omówiona z nami podczas spotkania.

Podsumowując, stworzenie briefu ułatwia współpracę obu stronom. Uzupełniając brief w biurze czy w domu, możemy łatwiej się skupić, a jednocześnie zawrzeć więcej rzeczowych informacji w dokumencie. Natomiast agencja marketingowa jest w stanie lepiej się przygotować na spotkanie z nami. Wypełnienie briefu w pewien sposób oszczędza zarówno nasz czas, jak i czas agencji.

 

Elementy briefu, czyli o czym napisać?

Podstawowe dane

Musisz podać podstawowe informacje o sobie oraz o firmie, takie jak dane kontaktowe czy nazwa firmy. Często w tym miejscu zamieszcza się także link do strony internetowej, profilu na Facebooku czy Instagramie.

Informacje o firmie

Opisz charakter swojej firmy, grupę docelową, oferowane produkty oraz usługi, a także wskaż agencji marketingowej, jaka jest misja całej działalności, długofalowe cele oraz jakimi wartościami kieruje się firma.

Cel podjęcia współpracy z agencją marketingową

To bardzo ważna część briefu. Postaraj się w jak najprostszy i jednocześnie najdokładniejszy sposób wyjaśnić, dlaczego chcesz podjąć się współpracy z agencją marketingową. Opisz swoje cele. Możesz także posłużyć się liczbami. Pamiętaj jednak, że konieczne może okazać się wdrożenie również takich działań, o których nie wspomnisz w briefie, jak na przykład optymalizacja strony internetowej. Określenie celów pomaga agencji dobrać właściwe narzędzia, tak aby jak najszybciej osiągnąć zamierzone rezultaty.

Informacje o zleceniu

Jeżeli chcesz zlecić konkretny projekt, taki jak stworzenie kampanii w Google Ads, opisz swoją wizję. Wyjaśnij, co wyróżnia promowaną ofertę oraz jakie osoby będą stanowiły grupę docelową. To Ty najlepiej znasz swoich klientów. Oczywiście agencja marketingowa przeanalizuje sytuację Twojej firmy w branży, dzięki czemu będzie w stanie pomóc Ci również w określeniu grupy docelowej. Niemniej jednak, pamiętaj że to Ty posiadasz największą wiedzę na ten temat. Jeżeli masz problem z określeniem grupy docelowej, możesz stworzyć tzw. persony, czyli przedstawić kilku przykładowych klientów. Określ ich zainteresowania, potrzeby i cele.

Wcześniejsze działania

Jeżeli Twoja firma już wcześniej korzystała z usług agencji marketingowej, opisz jakie działania zostały przeprowadzone i jakie były ich rezultaty. Nawet jeśli kampania była prowadzona wyłącznie przez Ciebie, opisz czego dotyczyła, jak wyglądała, do kogo była skierowana oraz jakie były jej efekty.

Aktualne działania

Prowadzisz aktualnie kampanię Google Ads? A może zajmujesz się e-mail marketingiem albo prowadzisz aktywnie konto firmowe na Facebooku? Koniecznie napisz o tym w briefie. Dobrze, jeśli agencja marketingowa będzie poinformowana o wszelkich toczących się działaniach.

Konkurencja

Dlaczego warto napisać o konkurencji? Chociaż dobra agencja marketingowa i tak prześledzi działania największych konkurentów, Twoje informacje także mogą okazać się bardzo użyteczne. Być może pamiętasz konkretne działanie konkurencji, które sprawiło, że ruch w Twoim sklepie nagle spadł? A może Twoja firma przez określony czas stosowała podobną strategię do konkurenta?

Sytuacja w branży

Sytuacja na rynku jest dynamiczna. W większości branż mamy do czynienia ze zmieniającymi się trendami. Co więcej, czasami mają miejsce pewne wydarzenia, które sprawiają, że sytuacja określonej branży ulega mniejszym lub większym zmianom. To zdecydowanie przydatne informacje, które pozwolą agencji marketingu online, lepiej zaplanować strategię.

Budżet

Warto oszacować budżet, jaki możesz przeznaczyć na określone działania. Oczywiście nie musisz podawać od razu konkretnej kwoty. Określenie budżetu sprawia, że agencja marketingowa jest w stanie sprawdzić, co może dla Ciebie zrobić i poinformować Cię, czy przy określonej kwocie, osiągnięcie zakładanych celów jest realne.

Termin

Termin ma znaczenie przede wszystkim w przypadku organizowania kampanii. Warto mieć na uwadze, że zbyt krótki termin może sprawić, że agencja marketingowa nie podejmie się określonego zlecenia.

Uwagi

O czym można napisać w uwagach? Tak naprawdę wszystko to, co nie zostało ujęte w poprzednich pytaniach, a co przyszło Ci na myśl i co może mieć nawet niewielkie znaczenie w trakcie prowadzenia działań z zakresu online marketingu. Jeżeli nasza firma działa w branży, w której prawnie nałożone są ograniczenia na określone produkty, to także odpowiednie miejsce, aby o tym wspomnieć.

Czego unikać podczas pisania briefu?

Zbyt duża ogólność
agencja marketingowa, która otrzyma zbyt ogólne informacje, nie będzie w stanie dostatecznie nam pomóc. Im ogólniejsze odpowiedzi na pytania, tym mniej konkretne będą jej propozycje.

Brak racjonalizmu – zbyt wygórowane cele i krótki czas na ich osiągnięcie sprawiają, że zlecenie staje się niemożliwe do zrealizowania. Dobra agencja marketingowa na pewno nas o tym poinformuje już na samym wstępie.

Brak obiektywizmu – firma wdrożyła działania marketingowe, które okazały się kompletną „klapą”? Napiszmy o tym w briefie. Dokument ten warto wypełniać z pewnym dystansem, który pozwoli nam lepiej przedstawić rzeczywistą sytuację firmy.  

Ważne jest, aby wszystkie informacje zawarte w briefie były zgodne ze stanem rzeczywistym, a także dobrze przeanalizowane. Tylko wtedy agencja marketingowa będzie w stanie skutecznie na pomóc.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić