blog

Czym zajmuje się front-end deweloper?

Ten post zawiera 1161 słów i 7356 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

front-end_developer

Zawód front-end dewelopera w ciągu ostatnich lat znacznie zyskał na popularności. To właśnie zostanie „frontendowcem” najczęściej jest rozważane przez osoby, które chciałyby wkroczyć do branży IT, ale nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia. Jednak kim tak właściwie jest front-end deweloper i co należy do jego obowiązków?

Czym jest front-end i back-end?

1front-back

Po wejściu na dowolną stronę internetową, naszym oczom ukazuje się menu, różnego rodzaju przyciski oraz inne elementy. Można powiedzieć, że wszystko to, co jest widoczne przez użytkownika, stanowi właśnie front-end. Za nim natomiast kryje się nieodłączny back-end, czyli to, czego użytkownik nie zobaczy na stronie internetowej, a więc wszelkie kody czy panel administracyjny, dzięki którym strona www może sprawnie funkcjonować.

Zdarza się, że ta sama osoba zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem. W takim przypadku jest full-stack deweloperem, czyli posiada umiejętności pozwalające na samodzielną pracę na obu płaszczyznach.

Co składa się na front-end?

2front

Front-end deweloper posługuje się językami kodowania, takimi jak HTML, CSS oraz JavaScript. Spełniają one określone funkcje w tworzeniu stron internetowych, a także aplikacji.

  • HTML – jest językiem opisowym, za jego pomocą tworzone są bloki, z których składają się strony www. Poprzez znaczniki określa wszystko to, co zawierają bloki oraz zakładki. Za pomocą HTML można dodać do tekstu nagłówki, tabele, akapity czy grafikę.

  • CSS – jest językiem arkuszy stylów, za jego pomocą można nadać wygląd stronie internetowej. Stworzonym w HTML elementom, poprzez CSS nadaje się określony kolor, rodzaj czcionki, wypełnienie tła czy definiuje się ich położenie.

  • JavaScript – język programowania za pomocą którego możliwe jest tworzenie dynamicznych treści, takich jak interaktywne menu, slider czy animacje. JavaScript pozwala na wdrażanie licznych dodatkowych funkcjonalności.

Podsumowując w dość dużym uproszczeniu, HTML odpowiada za zawartość, CSS za wygląd, a JavaScript za działanie.

Frameworki oraz biblioteki JavaScript

3framwerok

Podczas programowania pojawiają się nieraz powtarzalne problemy. Rozwiązuje się je poprzez zastosowanie określonej – równie powtarzalnej – metody. Zbiorem tego rodzaju metod są frameworki. Dzięki nim front-end deweloper może pracować szybciej i skuteczniej. Jednocześnie wpływają one na poprawę czytelności kodu. Natomiast biblioteki JavaScript stanowią zbiór funkcji, które są przydatne w celu podjęcia określonych działań podczas tworzenia strony internetowej. Ich udostępnienie ma na celu zwiększenie efektywności pracy programistów.

Czym zajmuje się front-end deweloper?

RESPONSYWNOŚĆ STRON INTERNETOWYCH

4rwd

RWD, czyli Responsive Web Design to technika projektowania stron internetowych w taki sposób, aby dopasowywały się do rozmiaru okna określonego urządzenia z którego korzysta użytkownik. Mianowicie front-end deweloper dba o to, aby strony www doskonale prezentowały się także na urządzeniach mobilnych, jakimi są smartfony oraz tablety. Strona internetowa, która została stworzona zgodnie z zasadami RWD, jest przejrzysta i wygodna, co przejawia się w tym, że nie ma potrzeby powiększania tekstu, a znajdujące się na stronie przyciski są łatwe do kliknięcia. Zabiegi te wiążą się z podejściem Mobile First, zgodnie z którym dąży się do tego, aby w pełni usatysfakcjonować użytkowników urządzeń mobilnych.

OPTYMALIZACJA

5optym

Pozycjonowanie stron internetowych to między innymi działania związane z SEO, jak i kierowanie się zasadami RWD. Warto pamiętać, że algorytmy Google faworyzują strony internetowe, które są przyjazne dla użytkowników urządzeń mobilnych. Techniczne SEO, z jakim ma do czynienia front-end deweloper, wiąże się z podejmowaniem wszelkich działań, które są następnie rozumiane w określony sposób przez roboty Google. Jeżeli czynności te zostaną wykonane we właściwy sposób, rosną szanse na to, że strona będzie lepiej widoczna dla użytkowników Internetu.

STYLOWANIE NA PODSTAWIE LAYOUTÓW

6styl

Front-end deweloper otrzymuje od grafików oraz UX designerów „wytyczne” w postaci stworzonych przez nich layoutów. Na tej podstawie przygotowywane są bloki treści, kolory, tło, animacje i wszelkie inne elementy, które potem widoczne są przez użytkownika po wejściu na stronę internetową.

DODATKOWE ROZWIĄZANIA W POSTACI MODUŁÓW

7modul

Front-end deweloper może dodawać określone moduły czy wtyczki. Ma to na celu rozbudowanie możliwości określonej strony internetowej. Rozszerzenie witryny o dodatkowe funkcjonalności zazwyczaj wynika ze specyfiki danej strony www. Takie zabiegi stosowane są wszędzie tam, gdzie wymaga się skorzystania z konkretnych opcji, których nie oferuje określona platforma e-Commerce bądź CMS. Zadaniem front-end dewelopera jest znalezienie najlepszego rozwiązania, które jak najlepiej sprawdzi się na danej stronie internetowej.

INTEGRACJA SYSTEMÓW

8integracja

Front-end deweloper odpowiedzialny jest także za integrację systemów. Takie działania mają na celu doprowadzenie do ich współdziałania, a więc przesyłania informacji pomiędzy nimi. Dzięki temu dane do których ma wgląd administrator strony internetowej, są zawsze aktualne. Co więcej, integracja systemów sprawia, że dostęp do danych jest znacznie ułatwiony, dzięki czemu oszczędza się czas i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.

SPRAWDZENIE EFEKTÓW

9sprawdzenie

Front-end deweloper musi także ocenić efekty swojej pracy, czyli sprawdzić czy to, co zostało przez niego wprowadzone, wyświetla się w prawidłowy sposób. W tym celu należy przetestować stronę www, a więc zakładki i elementy klikalne, na różnych przeglądarkach, jak i urządzeniach. Istotne jest między innymi to, czy strona internetowa prawidłowo funkcjonuje również na telefonach komórkowych. Przetestowanie efektów pracy jest niezwykle ważne w odniesieniu do zapewnienia użytkownikowi jak najlepszych wrażeń z korzystania ze strony.

Jak wygląda praca front-end dewelopera w praktyce?

10praktyka

Przede wszystkim nie należy utożsamiać czynności, jakie wykonuje front-end developer z monotonnym wpisywaniem kodu. Praca front-end dewelopera jest niezwykle dynamiczna. Tak naprawdę co rusz pojawiają się na jego drodze kolejne zagwozdki i zaskakujące rozstrzygnięcia. Problemy mogą być rozwiązywane na wiele różnych sposobów z których jedne są bardziej, a drugie znacznie mniej efektywne. Świat front-endu cały czas intensywnie się rozwija. Oznacza to, że cały czas pojawiają się propozycje nowych rozwiązań, udoskonaleń.

Zawód front-end dewelopera jest dla osób, które pragną nieustannie się rozwijać i wciąż poszerzać swoje umiejętności. Ponadto, wymaga umiejętności współpracy w zespole, a dokładniej komunikacji z takimi osobami, jak back-end deweloper, grafik oraz UX designer. Często projekty wykonywane są pod dużą presją czasu, a należy pamiętać, że front-end deweloper może rozpocząć swoje działania dopiero jako jeden z ostatnich, gdy termin oddania strony internetowej jest już tuż za rogiem. Niemniej, pełna wyzwań praca frontendowca może stanowić źródło ogromnej satysfakcji!

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
5 (1 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić