blog

Czym jest program Canva i jakie projekty można w nim zrealizować?

Ten post zawiera 1394 słów i 8694 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 6 minut.

grafika edycja zdjęć

Choć tworzenie grafik wydaje się wielu osobom bardzo skomplikowane, to programy takie jak Canva pozwalają na to, by bez doświadczenia graficznego projektować zachwycające wizualizacje. Obecnie nie ma potrzeby odbywania specjalnego szkolenia poświęconego grafice, by przygotować CV, zaproszenie na ślub czy inne proste grafiki. Wystarczy wejść na canva.com i skorzystać z dostępnych tam funkcjonalności.

Kto może korzystać z programu graficznego Canva?

Nie bez powodu program graficzny Canva cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Korzysta z niego coraz więcej osób, ponieważ pozwala na to, by bez doświadczenia w obszarze robienia grafik projektować profesjonalnie prezentujące się wizualizacje. Jego największym atutem jest zdecydowanie intuicyjna obsługa i to właśnie dzięki niej cieszy się on tak dużym uznaniem. Z programu graficznego Canva może korzystać każdy – nawet ta osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z projektowaniem graficznym. Choć w szczególności lubią w nim tworzyć:

 • blogerzy i influencerzy potrzebujący ciekawych grafik w celu uświetnienia tworzonego przez siebie contentu;
 • uczniowie i studenci, którzy chcą przygotować estetycznie wyglądające prezentacje na zajęcia;
 • nauczyciele, dla których dobrze opracowane materiały edukacyjne stanowią nieocenioną pomoc w codziennej pracy;
 • marketingowcy w małych i średnich przedsiębiorstwach, którym zależy na szybkim tworzeniu profesjonalnie prezentujących się grafik;
 • pracownicy dużych firm, którzy muszą przygotowywać prezentacje do celów biznesowych;
 • właściciele małych firm chcący samodzielnie, a tym samym bezkosztowo lub niewielkim kosztem zaprojektować nieskomplikowane materiały reklamowe.

Program nie wymaga od użytkownika specjalnych umiejętności. Tak właściwie wystarczy wybrać odpowiedni szablon, na przykład CV i dopasować go do własnych preferencji. Canva niejako „podpowiada”, jakie kroki należy wykonać, by uzyskać oczekiwany efekt w postaci grafiki. Nie trzeba więc mieć obaw przed jej obsługą. Korzystanie z Canvy jest nieskomplikowane i umożliwia tworzenie przepięknych grafik nawet tym osobom, które nie mają zdolności artystycznych.

Jak zacząć korzystać z programu Canva?

Jak już wspomnieliśmy, tworzenie grafik w Canvie jest tak właściwie banalnie proste. Program uruchamia się online, nie ma potrzeby instalowania go na swoim komputerze. Z Canvy można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i na urządzeniach mobilnych. Istnieje również aplikacja – przygotowana pod Androidy lub iOS, gotowa do pobrania w sklepie Google Play. By przejść do kreatora Canvy, wystarczy założyć w programie konto i zaakceptować obowiązujący w nim regulamin. Logowanie jest możliwe poprzez adres e-mail, a także poprzez konto Facebook czy konto Google.

Już jako użytkownik Canvy szybko zorientujesz się, że jej funkcje wydają się nie mieć końca. W opisywanym programie graficznym dostępne są szablony dla poszczególnych kategorii, na przykład wykresów, faktur czy ofert, które można dowolnie przekształcać – zgodnie z własnymi preferencjami. W darmowej wersji Canvy czeka na Ciebie ponad 250 tysięcy szablonów oraz 100 rodzajów rozmaitych projektów graficznych. Poza tym otrzymasz w niej 5 GB miejsca w chmurze oraz wiele bezpłatnych zdjęć i grafik, które będziesz mógł wykorzystać bez obaw o prawa autorskie. Już rozumiesz, dlaczego tak wiele osób pokochało Canvę? Jest łatwa w użyciu, a dodatkowo nie wymaga ponoszenia kosztów za korzystanie z niej.

Czym jest Canva Pro i ile trzeba za nią zapłacić?

Należy jednak podkreślić, że choć Canva w wersji podstawowej jest programem w stu procentach darmowym, to Canva Pro kosztuje. Ile dokładnie trzeba za nią zapłacić? 449,99 zł, przy czym jest to opłata roczna dla jednej osoby. Możliwe jest też wykupienie dostępu do Canvy dla zespołów – dla dwóch lub więcej osób. Roczna opłata dla pierwszych 5 użytkowników wynosi 589,90 zł. Co ważne, każda osoba, która nie jest przekonana do zakupu Canvy Pro, a chciałaby przetestować jej funkcje, może to zrobić zupełnie za darmo w ramach bezpłatnego okresu próbnego.

Płatna wersja Canvy jest przeznaczona dla osób, które tworzą profesjonalne materiały graficzne. Obejmuje ona dokładnie to, co mieści się w podstawowym pakiecie i znacznie więcej: ponad 420 tys. bezpłatnych szablonów, 75 mln darmowych zdjęć, nagrań audio, grafik i filmów dostępnych w galerii Canva Premium oraz 100 GB miejsca w chmurze. W Canvie Pro możliwe jest udostępnianie stworzonych przez siebie projektów innym członkom zespołu. Co więcej, umożliwia ona planowanie publikacji postów na zintegrowanych platformach mediów społecznościowych.

Canva oferuje też w stu procentach darmowy dostęp do programu nauczycielom oraz szkołom i sieciom szkół. By jednak korzystać z takiej możliwości, niezbędne jest pozytywne przejście weryfikacji. Canva dla oświaty to bezpłatny pakiet wszystkich funkcji Canva Premium przeznaczony dla kwalifikujących się nauczycieli, którym zależy na projektowaniu angażujących lekcji i zadań do zrobienia w klasie lub w domu, a także ich uczniów chcących przygotowywać świetnie prezentujące się materiały na zajęcia.

Jakie projekty można zrealizować w programie Canva?

W Canvie przygotowujesz rozmaite materiały graficzne, przeznaczone do różnych celów. Do najważniejszych kategorii dostępnych w niej szablonów należy: Social media, Osobiste, Biznes, Marketing, Edukacja oraz Zyskujące popularność. Jak więc widzisz, program ten może pomóc Ci w zrealizowaniu wielorakich dążeń. Dzięki niemu stworzysz swoje CV, które ułatwi Ci znalezienie wymarzonej pracy czy prezentację, w której przedstawisz szefowi swój nowy projekt. To jednak tylko przykłady prac, które możesz wykonać w Canvie. Za jej pomocą, należnie od tego, czy korzystasz z programu w wersji darmowej, czy płatnej, zaprojektujesz między innymi:

 • relacje na Instagrama,
 • posty na Instagrama,
 • wpisy na Facebooka,
 • intro na YouTube,
 • zaproszenia,
 • kartki okolicznościowe,
 • pocztówki,
 • wizytówki,
 • prezentacje,
 • bony podarunkowe,
 • plany lekcji,
 • karty pracy,
 • CV,
 • logo.

Dla każdej kategorii program Canva przygotował wiele różnorodnych szablonów, dzięki czemu każdy ma możliwość zaprojektowania dokładnie takiej grafiki, jaką sobie wymarzył. Opracowując na przykład zaproszenie na swój ślub, możesz wybrać styl, motyw oraz kolor, które zostaną zaprezentowane na gotowej grafice. Canva oferuje więc szablony zarówno dla tych osób, które cenią sobie minimalizm, jak i dla fanów Art Déco, kreskówek, akwareli czy kwiatowych motywów. Na plus jest też fakt, że gotowe szablony Canvy można dowolnie modyfikować

👍 Dodatkowo Canva stale rozwija i doskonali swoje funkcje, stąd nowości takie jak Canva Docs.

Jak zaprojektować CV w programie graficznym Canva?

Jedną z najważniejszych zalet Canvy jest możliwość zaprojektowania w niej profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych – takich jak CV czy portfolio. Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z Canvą właśnie z powodu konieczności przygotowania swojego życiorysu zawodowego. Chcąc zaprojektować dokument, poznają program „od środka” i szybko orientują się, jak wiele zamierzeń mogą w nim zrealizować. Do pozostania w Canvie na dłużej zachęca ich przede wszystkim łatwa obsługa programu oraz dostępność rozmaitych szablonów, dopasowanych do preferencji licznej grupy odbiorców.

Projektowanie CV w programie graficznym Canva również polega na wybraniu odpowiedniego szablonu i na dopasowaniu go do własnych potrzeb. Możliwa jest zmiana wszystkich elementów zawartych w oryginalnym, bazowym dokumencie. Osoba projektująca CV może umieścić na nim dowolne linie i kształty, grafiki, naklejki, zdjęcia, a także dodać do niego właściwy tekst. Co ważne, do wyboru ma zarówno te materiały, które są dostępne w programie, jak i własne, przesłane do galerii Canvy. CV może też mieć ciekawe tło – jednolite bądź prezentujące wybrany motyw.

Oprócz narzędzi pozwalających zadbać o estetyczną stronę dokumentu, Canva oferuje również funkcje współpracy, błyskawiczne przekształcenie dokumentu w prezentację slajdów, połączenia z popularnymi aplikacjami, czy opcję dodawania linków wraz z ich podglądem, a to tylko kilka udogodnień nowej funkcjonalności jaką jest Canva Docs.

Zacznij tworzyć własne treści i grafiki ➡ https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/dokumenty/ 

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
5 (1 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić