blog

Czym jest certyfikat SSL?

Ten post zawiera 1029 słów i 6902 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

Bezpieczeństwo w sieci to niezwykle ważny temat, który zdecydowanie trzeba poruszać. Zapewnienie najwyższego stopnia ochrony użytkownikom dokonującym transakcji w naszym sklepie online czy wypełniającym formularze na stronie www, powinno stanowić priorytet dla każdej firmy. Na szczęście rozwiązanie jest proste i zarazem skuteczne, a jest nim certyfikat SSL.

Certyfikat SSL – co to jest?

Można powiedzieć, że zakupy przez Internet stały się naszą codziennością. Za ich ogromną popularnością stoi szybkość, wygoda oraz ogromny wybór. Konsumenci cenią sobie również bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Jednak, aby zakupy w sklepie internetowym rzeczywiście takie były, istotne jest przeprowadzenie działań mających na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa transakcji. Tylko wtedy klient może mieć pewność, że jego dane zostaną przekazane wyłącznie uprawnionym jednostkom. Jedną z najważniejszych i zarazem fundamentalnych czynności jest zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL to protokół szyfrujący dane, które są przesyłane między serwerem na którym znajduje się strona internetowa, a użytkownikiem.  Szyfrowanie potwierdzone certyfikatem SSL zapewnia bezpieczeństwo poufnych danych, a więc są one chronione przed niepożądanymi osobami. Strony www, które zostały zabezpieczone w taki sposób, posiadają adres rozpoczynający się od skrótu https, a nie http. Certyfikat SSL należy co roku odnawiać. Jego roczny koszt wynosi 100 zł netto. Certyfikaty SSL znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku sklepów online, stron www oraz bankowości online.

Jak działa certyfikat SSL?

Jeżeli strona www nie posiada certyfikatu SSL, poufne dane wpisywane przez użytkownika prezentują się jako otwarty tekst, który może zostać łatwo przechwycony przez cyberprzestępców. W przypadku serwerów z zainstalowanym certyfikatem, informacje przesyłane między stroną www, a przeglądarką, przekazywane są w sposób zaszyfrowany.

Jak odbywa się transmisja danych, która jest chroniona certyfikatem SSL? Na początku przeglądarka przesyła prośbę do serwera, aby ten potwierdził swoją tożsamość. Serwer dostarcza więc kopię certyfikatu SSL, która następnie jest dokładnie sprawdzana. Po pozytywnej weryfikacji, przeglądarka odsyła symetryczny klucz sesji za pomocą klucza publicznego. Serwer odszyfrowuje klucz, wysyła potwierdzenie, a następnie rozpoczyna zaszyfrowaną sesję. Od tego momentu wszystkie informacje są przesyłane w bezpieczny sposób poprzez klucz sesji. Jednostki, które nie posiadają klucza, nie są w stanie odczytać danych.

Jak poznać, że strona www posiada certyfikat SSL?

Jest to bardzo proste. Należy zwrócić uwagę na to, czy adres strony internetowej rozpoczyna się od „https”. Jeżeli tak, oznacza to, że witryna jest chroniona. Co więcej, obok adresu strony www, na pasku znajduje się wówczas symbol zamkniętej kłódki. W przypadku niezabezpieczonych stron www, pojawia się także komunikat informujący o tym, że dana witryna nie jest chroniona.

Dlaczego certyfikat SSL jest potrzebny?

Zapewnia bezpieczeństwo

Informacje, które są przesyłane między użytkownikiem sieci, a serwerem za pomocą otwartego tekstu, mogą zostać w łatwy sposób przechwycone przez niepowołane osoby, które tym samym zyskają wgląd w poufne dane, takie jak numer karty płatniczej, data urodzenia czy numer telefonu. W przypadku stron www zabezpieczonych protokołem SSL, informacje są zaszyfrowane. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że certyfikat SSL, jako jeden z nielicznych, posiada gwarancję finansową.

Sprawia, że Twoja strona www jest wiarygodna

Proces uwierzytelniania sprawia, że w łatwy sposób można zweryfikować tożsamość – zarówno serwera, jak i klienta. Dzięki temu zyskujemy pewność, że określone informacje zostaną przekazane właściwemu odbiorcy. Strony www nieposiadające certyfikatu SSL, zostają oznaczone przez przeglądarkę jako niezabezpieczone. Taki komunikat daje do zrozumienia, że właściciel witryny nie podjął odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa na właściwym poziomie.

Klienci mają do Ciebie większe zaufanie

Prawdę mówiąc trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której ktokolwiek podawałby swoje poufne dane na stronie www, która została oznaczona jako niezabezpieczona. Dzisiejsi klienci są świadomi i uważni. Bardzo często są również prowadzone akcje o charakterze społecznym, które mają na celu jeszcze większe poszerzenie wiedzy na temat środków ostrożności, jakie należy powziąć w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej czy dokonywania jakichkolwiek transakcji w Internecie. Strony www nieposiadające certyfikatu SSL najczęściej omijane są przez użytkowników szerokim łukiem.

Stanowi obowiązek prawny w przypadku e-handlu

Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, wówczas certyfikat SSL jest niezbędny. Nawet w przypadku, gdy nie oferujemy sprzedaży, ale na naszej stronie www znajdują się formularze zapisu czy formularze kontaktowe, wciąż jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć wycieku danych. Tym samym jesteśmy w stanie zapewnić ochronę naszym klientom i jednocześnie spełnić wymogi prawne.

Zapewnia lepsze pozycje w wyszukiwarce

Google otwarcie deklaruje, że zabezpieczone strony internetowe znajdą się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania niż te, które nie posiadają certyfikatu. Brak certyfikatu SSL oznacza niższą pozycję, a więc mniejszy ruch na stronie www. Co więcej, jeżeli nasza konkurencja stosuje w większości tego rodzaju certyfikat, pozostaniemy w tyle.

Spełnia wymogi przeglądarek internetowych

Największe i najpopularniejsze obecnie przeglądarki internetowe, takie jak Firefox czy Google Chrome, od kilku lat wymagają certyfikatów SSL. W przypadku ich braku, po wejściu na daną stronę www, pojawia się komunikat informujący o braku zabezpieczenia. W ten sposób przeglądarka ostrzega użytkownika o tym, że witryna nie zapewnia ochrony danych przed cyberprzestępcami.

Stanowi światowy standard

Certyfikat SSL stosowany jest powszechnie na całym świecie. Korzystają z niego najbardziej renomowane firmy. Tego rodzaju zabezpieczenie jest zatem doskonałym rozwiązaniem również dla wszystkich tych, którzy prowadzą międzynarodową działalność. Za tak dużą popularnością certyfikatu SSL stoi zapewnienie najwyższej jakości bezpieczeństwa w Internecie.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat wdrożenia certyfikatu SSL na stronę www? Skontaktuj się z naszą agencją interaktywną z Wrocławia.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić