Piotr Mroczek, właściciel znanej agencji interaktywnej i agencji marketingowej ComputerSoft, która buduje sklepy internetowe, radzi przedsiębiorcom, na co powinni zwrócić szczególną uwagę przy wyborze witryny sklepu internetowego.
Marta Głuszek: Czy przedsiębiorcy, którzy zgłaszają się do ComputerSoft, wiedzą, jakiego sklepu internetowego powinni oczekiwać? Mają już jakieś wyobrażenie na temat niezbędnych rozwiązań e-commerce?
Piotr: Z roku na rok, coraz więcej właścicieli firm, z którymi się spotykamy, ma skonkretyzowane oczekiwania odnośnie ich sklepu internetowego. Wynika to głównie z faktu, że ilość zakupów realizowanych w internecie stale rośnie. Polacy wchodzą na różne platformy zakupowe i wyrabiają sobie opinię, na temat stosowanych tam rozwiązań e-commerce. Nie inaczej wygląda to w przypadku sklepów internetowych z Wrocławia. Nasi wrocławscy klienci potwierdzają ten trend. Często przychodzą do nas z konkretnymi wizjami wskazując na inne rozwiązania e-commerce, którym chcieliby dorównać. Nie zawsze jednak przytaczane przykłady spełniają wysokie normy user expierence, których przestrzegamy projektując nasze strony. Zdarza się też, że prezentowane przez nich strony nie są odpowiednio skonstruowane technicznie a ich funkcjonalność i design pozostawiają dużo do życzenia.
Marta: Co wtedy? Jak mówicie klientom, że projekt strony internetowej, który stanowi dla nich inspirację, tak naprawdę ma wiele wad?
Piotr: Wskazujemy na elementy, które możemy zrobić lepiej z korzyścią dla klienta i użytkowników sklepu internetowego. Ponadto staramy się przekonać przedsiębiorców, że zaprezentowana nam strona internetowa powinna być pewnego rodzaju inspiracją, punktem wyjścia do prac nad projektem sklepu.
Marta: Najczęściej jakie są to elementy? Co powinien mieć każdy dobrze zbudowany eSklep?
Piotr: Uważam, że „must-have” każdej strony sklepu internetowego jest pięć głównych elementów. Po pierwsze – prosta i intuicyjna nawigacja. Po drugie – szybki i łatwy proces składania zamówień. Do tego trzeba dodać przyjazne dla użytkownika, zróżnicowane metody dostawy oraz różne formy płatności. Piąty element, to responsywność stosowanych rozwiązań. eSklep powinien doskonale prezentować się nie tylko na komputerze, ale również na każdym urządzeniu mobilnym umożliwiając klientowi kupno produktów bez względu gdzie jest i o jakiej porze to robi.
Oczywiście ważne jest również dopasowanie designu platformy e-commerce do charakteru samej marki. Tu staramy się proponować rozwiązania idealnie skrojone pod danego klienta i jego grupę docelową. Duży nacisk kładziemy na to, by jego eSklep wyróżniał się wśród konkurencji ciekawym designem i wyjątkową użytecznością.
Marta: Jeden produkt może być skierowany do różnych grup klientów. Czy w takim razie powinien być sprzedawany na tej samej, czy na różnych platformach e-commerce?
Piotr: Zawsze najważniejszy jest kupujący, a więc klient. Analizujemy kim jest, w jakim jest wieku, czym się interesuje, jakie sposoby dostawy oraz formy płatności wybiera a także jakie podejmuje decyzje zakupowe. Dlatego testujemy różne wersje naszych stron internetowych. Dopiero na podstawie testów rekomendujemy klientom wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej.
Marta: Ile kosztuje eSklep? Jaka jest różnica w cenie pomiędzy autorską platformą e-commerce, a platformą do budowy eSklepów, taką jak np. PrestaShop, Shoper czy Magenta?
Piotr: Autorskie rozwiązania są bardzo drogie i kształtują się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego, jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z e-commerce rekomendujemy wybór gotowego rozwiązania. To koszt około kilkudziesięciu złotych ponoszonych co miesiąc. Dopiero, gdy sprzedaż się rozwinie, można moim zdaniem pomyśleć o rozwiązaniu dedykowanym. Takie podejście pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób środki na marketing i promocję, tak przecież ważne przy wejściu na rynek.