blog

Sklep na Facebooku a PrestaShop

Ten post zawiera 1050 słów i 6547 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

sklep

W jaki sposób sprzedawać na Facebooku produkty ze sklepu internetowego? Czy możliwa jest integracja sklepu online opartego na PrestaShop z Facebookiem? Dlaczego warto prowadzić sprzedaż na portalu społecznościowym?

Czym właściwie jest sklep na Facebooku?

1Fb

Od dłuższego czasu istnieje możliwość sprzedaży produktów poprzez Facebooka. Tak naprawdę sklep na Facebooku stanowi jedną z zakładek na fanpage’a firmy. Umożliwia ona prezentowanie oraz sprzedaż towarów. Zawiera podstawowe informacje o produkcie, takie jak nazwa, opis, cena, dostępność, a także zdjęcia. Użytkownicy portalu społecznościowego mają możliwość udostępniania, zapisywania, komentowania, polubienia, a także zapisywania wybranych artykułów. Ponadto, produkty znajdujące się w sklepie na Facebooku można dodawać pod postami na tablicy. Wybrany asortyment może być także umieszczany w reklamach. Wiele z nich pobiera dane dotyczące danego produktu, aby następnie prezentować je jako reklamę potencjalnym klientom. Zakładka sklep otwiera więcej możliwości związanych z promocją z użyciem Facebook Ads, co może pomóc w efektywnej sprzedaży.

Integracja PrestaShop z Facebookiem

2integracja

Prowadzisz sklep internetowy oparty na PrestaShop i zastanawiasz się, czy możesz połączyć go z Facebookiem? Jak najbardziej! Produkty, które mają znaleźć się w zakładce sklep, mogą zostać tam umieszczone na dwa sposoby. Można dodać je ręcznie bądź zaciągnąć automatycznie z PrestaShop – na przykład poprzez zastosowanie modułu XML Feeds Pro (https://addons.prestashop.com/pl/import-eksport-danych/5732-xml-feeds-pro.html#overview). To elastyczne narzędzie umożliwia eksport dużych baz danych. Dzięki niemu produkty z Twojego sklepu internetowego przesyłane są automatycznie do sklepu na Facebooku. Jest to użyteczne przede wszystkim wtedy, gdy oferta sprzedażowa jest rozbudowana. Moduł jest kompatybilny między innymi z Google Shopping, Facebook Ads czy Ceneo.

Uruchomienie sklepu na Facebooku jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut. W przypadku wykorzystania modułu, który zaimportuje produkty za Ciebie, cały proces jest jeszcze szybszy i łatwiejszy. Co ważniejsze, funkcjonowanie takiego sklepu jest zupełnie darmowe. Facebook nie pobiera pieniędzy za jego założenie ani prowadzenie. Również sama obsługa tego typu sklepu jest prosta. Dodane produkty można przyporządkować do danych kolekcji, które funkcjonują podobnie do kategorii produktowych w sklepie internetowym. W każdej kolekcji może znaleźć się dowolna liczba artykułów. W celu aktualizacji oferty produktów, w tym ich dostępności, należy samodzielnie ustawić harmonogram, gdzie katalog będzie odświeżany z wyznaczoną częstotliwością, jak na przykład co godzinę lub raz dziennie.

Potencjalny klient po wybraniu konkretnego produktu na Facebooku, przenoszony jest na stronę sklepu internetowego. Tam może złożyć zamówienie oraz sfinalizować transakcję. Choć w Polsce nie ma jeszcze takiej możliwości, w Stanach Zjednoczonych możliwe jest dokonanie bezpośredniego zakupu na Facebooku w ramach funkcji Checkout. Oznacza to, że cały proces sprzedaży odbywa się w obrębie serwisu społecznościowego, a więc klient nie zostaje przeniesiony do zewnętrznej strony internetowej. Warto jednak pamiętać, że twórcy największych portali społecznościowych, takich jak Facebook, starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, a co się z tym wiąże, platforma jest stale rozwijana i udoskonalana.

Zalety prowadzenia sklepu na Facebooku

3zalety

Facebook od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Według najnowszych danych jest obecnie najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie. Polska jest jednym z krajów, w których zajmuje pierwszą pozycję pod tym względem. Co więcej, duża część użytkowników jest pochłonięta przeglądaniem jego zawartości przez wiele godzin w ciągu tygodnia czy nawet dnia. Wykorzystanie jego popularności niesie za sobą niewątpliwe korzyści biznesowe dla każdego właściciela sklepu internetowego.

Zwiększenie zasięgu sprzedaży

4zasiŕg

Zastanawiasz się, jak dotrzeć do nowych klientów? Sklep na Facebooku z pewnością Ci w tym pomoże. Z tego najpopularniejszego serwisu społecznościowego korzysta w Polsce ponad 16 mln ludzi. Są to osoby w różnym wieku, o zróżnicowanych preferencjach, które zamieszkują wszystkie regiony kraju. Sprzedaż poprzez Facebooka pozwala dotrzeć do nowych klientów, którzy w inny sposób nie dowiedzieliby się o istnieniu Twojej firmy.

Wygodne zakupy

5wygoda (1)

Nic tak bardzo nie liczy się obecnie dla klienta, jak możliwość dokonania szybkich i wygodnych zakupów. Właśnie tym charakteryzuje się sprzedaż produktów poprzez sklep na Facebooku. Przeglądając portal społecznościowy, kupujący ma tym samym łatwy i szybki dostęp do produktów Twojej firmy. Wystarczy, że wybierze interesujący go artykuł, a następnie złoży zamówienie. Z pewnością docenią to osoby, dla których kupowanie przez Internet to oszczędność czasu i prostota. Warto także pamiętać, że tego typu rozwiązania przyczyniają się do podejmowania spontanicznych decyzji dotyczących zakupów.

Większa widoczność produktów

5wygoda (1)

Artykuły umieszczone w sklepie na Facebooku można oznaczyć pod postami zawierającymi zdjęcia lub filmy. Tym samym mogą zostać zalinkowane również wtedy, gdy w samym poście nie umieszczono osobnego linku. Mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia skoro w każdym dowolnym poście można wstawić link do artykułu ze strony internetowej. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że linki prowadzące do produktów (a także one same) ze sklepu na Facebooku są znacznie lepiej widoczne, a tym samym więcej osób w nie klika, co zwiększa szanse na sprzedaż.

Zaangażowanie klientów

7zaangazowanie

Linki do produktów ze sklepu mogą być udostępniane, komentowane czy polubiane przez użytkowników Facebooka. Wszystkie te aktywności widoczne są przez ich znajomych, co pozwala dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów. Dzięki temu wzrasta zainteresowanie nie tylko konkretnymi produktami, ale i całą Twoją firmą. Przyczynia się to do wzrostu wskaźników zaangażowania na profilu, a tym samym zwiększa się Twoja rozpoznawalność, jak i wzrastają szanse na efektywną sprzedaż. Co więcej, jest to pomocne w budowaniu dobrego wizerunku firmy oraz długotrwałych relacji z klientami.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
5 (1 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić