blog

Sklep online – ile to kosztuje?

Ten post zawiera 1209 słów i 7972 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

Zastanawiasz się, jakie są koszty sklepu internetowego? Ile kosztuje sklep online na platformie open source, w modelu SaaS lub jako rozwiązanie dedykowane? W poniższym artykule podpowiadamy na jakie wydatki warto zwrócić uwagę oraz w jaki sposób zmniejszyć koszty prowadzenia e-sklepu.

Platformy e-commerce typu open source

Platformy open source stanowią oprogramowania o otwartym kodzie, które można pobrać za darmo, a następnie samodzielnie stworzyć na nich sklep internetowy. Użytkownik może modyfikować i rozszerzać funkcjonalności sklepu, tak aby odpowiadał on jego potrzebom. Należy pamiętać, że za niektóre rozszerzenia trzeba zapłacić. Ponosi się także koszty hostingu i domeny. Rozwiązanie to jest polecane szczególnie tym osobom, którym zależy na posiadaniu kontroli nad własnym sklepem oraz na możliwościach rozwoju w przyszłości.

Zalety sklepu online w modelu open source:

 • Pełna kontrola nad sklepem.
 • Gotowe szablony graficzne i funkcjonalności.
 • Wiele gotowych modułów rozszerzających funkcjonalności.
 • Możliwości rozwoju.
 • Duża społeczność oferująca wzajemną pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Wady sklepu online w modelu open source:

 • Konieczność samodzielnego dbania o serwer, aktualizacji itp.
 • Tworzenie e-sklepu bez pomocy specjalisty może okazać się czasochłonne.

Ile kosztuje sklep online w modelu open source?

Za moduły rozszerzające funkcjonalności, zazwyczaj należy zapłacić ok. 50 – 200 zł za każdy. Do tego dołączają jednorazowe koszty za gotowy szablon graficzny w wysokości kilkuset złotych, koszty za serwer, a także wydatki na wsparcie techniczne w postaci współpracy z agencją interaktywną – w przypadku, gdy nie tworzymy sklepu online samodzielnie.

E-sklep w modelu SaaS

Korzystanie z platformy w modelu SaaS (Software as a Service) jest w szczególności polecane przedsiębiorcom prowadzącym mniejsze sklepy, które dysponują niezbyt dużą ilością produktów. W zamian za możliwość korzystania z oprogramowania, należy uiścić opłatę abonamentową. W cenę abonamentu zazwyczaj wliczone są już koszty domeny i hostingu. Ponadto, tego rodzaju platformy są regularnie aktualizowane. Użytkownik posiada możliwość dostosowywania funkcji, a także wyglądu strony internetowej – zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zalety e-sklepu w modelu abonamentowym (SaaS):

 • Szybkie uruchomienie sklepu internetowego.
 • Wbudowane funkcje oraz szablony graficzne.
 • Zapewniony hosting i wsparcie techniczne.
 • Z reguły w cenie są aktualizacje.

Wady sklepu onlie w modelu abonamentowym (Saas):

 • Brak elastyczności, czyli mały wpływ (lub jego brak) na rozwój funkcjonalności.
 • Utrudniony rozwój w przyszłości.
 • Zależność od producenta.

Ile kosztuje sklep online w modelu SaaS?

Jeżeli nie chcemy decydować się na darmowy szablon graficzny, musimy ponieść jednorazowe koszty związane z maską graficzną e-sklepu. Może także obowiązywać opłata aktywacyjna. Co miesiąc płacimy abonament, z reguły w przedziale 50 – 500 zł. Powinniśmy także zwrócić uwagę na ewentualne koszty prowizji czy koszty związane z zajmowaniem przestrzeni dyskowej. Należy także uwzględnić wydatki na dodatkowe moduły.

Platforma dedykowana

Stworzenie sklepu szytego na miarę, czyli całkowicie dopasowanego do naszych potrzeb, to propozycja dla osób, które dysponują dużym budżetem oraz są w stanie dłużej poczekać na stronę internetową. Zespół specjalistów jest w stanie zaprojektować dla nas całkowicie oryginalny design oraz najlepiej dostosowane funkcjonalności. Oczywiście korzyści z takiego rozwiązania idą w parze z kosztami.

Zalety dedykowanego sklepu online:

 • Indywidualne podejście.
 • Maksymalne dostosowanie funkcjonalności do potrzeb danej firmy.
 • Oryginalny design.
 • Duże możliwości rozwoju.

Wady dedykowanego sklepu online:

 • Wysokie koszty.
 • Długi czas realizacji.
 • Potencjalne problemy techniczne w przypadku chęci przejścia do innej agencji.

Ile kosztuje dedykowane rozwiązanie?

Jednorazowe koszty początkowe związane z budową e-sklepu przez agencję interaktywną, zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, a często minimum stanowi 100 tys zł. Do tego należy wliczyć koszty miesięczne związane z utrzymywaniem sklepu online, a także ewentualne wprowadzanie nowych funkcji wraz z rozwojem firmy.

Domena, hosting, certyfikat SSL

Dobra domena sprawi, że klientom łatwiej będzie trafić do naszego sklepu internetowego. Rejestracja domeny zazwyczaj objęta jest ceną promocyjną i kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Odnowienie najpopularniejszych rozszerzeń, takich jak .pl, .com czy .eu to zazwyczaj koszt w wysokości ok. 100 zł rocznie.

W przypadku hostingu również mamy wybór. Możemy zdecydować się na współdzielony serwer SSD, który jest tańszy (koszty wynoszą najczęściej od 100 zł do 300 zł rocznie), ale jednocześnie posiada ograniczenia w zakresie konfiguracji oraz transferu danych. Tym samym z reguły stanowi lepsze rozwiązanie dla mniejszych sklepów. Natomiast serwer dedykowany to wyższy koszt, ale także większe możliwości pod względem konfiguracji, jak i lepszy transfer.

Należy także pamiętać o tym, że konieczne może być również wykupienie certyfikatów SSL. Stanowią one gwarancję wiarygodności sklepu internetowego. Certyfikat SSL zapewnia poufność danych oraz zabezpiecza transakcje płatnicze dokonywane przez klientów sklepu internetowego.

Pozostałe koszty – prowadzenie działalności, reklama, księgowość

Prowadząc sklep internetowy należy uwzględnić wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co miesiąc musimy opłacać składki ZUS, księgowość oraz podatki. Brak konieczności założenia działalności gospodarczej występuje jedynie w sytuacji, w której miesięczne przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej. Prowadzenie rozliczeń musi odbywać się w sprawny i rzetelny sposób. To natomiast najczęściej powoduje konieczność nawiązania współpracy z biurem rachunkowym. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne prowadzenie ksiąg, warto zadbać o dedykowane integracje z systemami do prowadzenia księgowości, co wiąże się z kolejnymi kosztami miesięcznymi.

Do pozostałych kosztów, jakie najprawdopodobniej przyjdzie nam ponieść (jeżeli chcemy zaistnieć w sieci) należą koszty reklam oraz pozycjonowania strony internetowej. To właśnie dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie zdobyć nowych klientów. Działania marketingowe mogą obejmować tworzenie i publikację postów w Social Mediach, prowadzenie kampanii w Social Mediach oraz Google Ads, content marketing w postaci treści na stronę www czy na przykład marketing wirusowy.

Ponadto, należy pamiętać, że wraz z rozwojem firmy możemy potrzebować wsparcia w prowadzeniu sklepu online. W tym przypadku musimy liczyć się z tym, że część naszego budżetu zostanie przeznaczona na pensję dla pracowników.

Dropshipping, czyli jak zmniejszyć koszty prowadzenia sklepu internetowego

W przypadku, gdy sprzedajemy produkty, potrzebujemy miejsca na ich przechowywanie. Nie zawsze przydomowy garaż czy piwnica okazują się wystarczające. Często konieczne staje się wynajęcie powierzchni magazynowej. Cena zależy od oferowanej ilości miejsca, ale także od standardu określonego magazynu. Istnieje jednak sposób, który pozwoli nam zaoszczędzić na wydatkach związanych z magazynowaniem oraz transportem produktów. Takim rozwiązaniem jest dropshipping. Na czym polega sprzedaż w oparciu o dropshipping? Odpowiadamy jedynie za sprzedaż, kontakt z klientem oraz działania marketingowe. W momencie, gdy użytkownik złoży zamówienie, jest ono przekazywane do hurtowni lub producenta.  Oznacza to, że klient składa zamówienie w naszym sklepie online, a my zlecamy wysłanie towaru dystrybutorowi.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić