blog

Sklep online czy Allegro (lub inne portale aukcyjne)?

Ten post zawiera 1166 słów i 7322 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

Sprzedaż na Allegro czy poprzez sklep internetowy? Jakie zalety i wady mają portale aukcyjne oraz sklepy online? Wyjaśniamy, skąd bierze się popularność portali aukcyjnych oraz w jakich sytuacjach lepszą opcją będzie sprzedawanie poprzez Allegro, a kiedy w sklepie online.

Czym są portale aukcyjne?

W Polsce najpopularniejszym portalem aukcyjnym jest Allegro. Na początku witryna służyła przede wszystkim prywatnym osobom, które sprzedawały używane przedmioty. Jednak z czasem portal stał się kanałem sprzedaży również dla firm z różnych branż. Na czym polega sprzedaż poprzez kanał aukcyjny? W pierwszej kolejności należy utworzyć konto i podać dane. Wszystkie aukcje muszą być zgodne z regulaminem oraz spełniać podane wytyczne. Oferowane produkty są segregowane według utworzonych przez portal kategorii. Oprócz tego istnieje możliwość ich filtracji, a także korzystania z wbudowanej wyszukiwarki. Dzięki temu kupujący są w stanie szybko i w łatwy sposób odnaleźć interesujące ich przedmioty. Proces kupna i sprzedaży poprzez Allegro jest w większości zautomatyzowany. System oblicza łączny koszt zamówienia, wraz z opłatami za dostawę. Kupujący może obserwować na jakim etapie realizacji jest jego zamówienie. Dzięki temu nie ma potrzeby kontaktowania się ze sprzedawcą.

Dlaczego portale aukcyjne cieszą się dużą popularnością?

Największą zaletą portali typu Allegro jest to, że w jednym miejscu znajduje się olbrzymia liczba różnego rodzaju rzeczy, które można kupić. Bez względu na to, czy użytkownik poszukuje sprzętu do ogrodu, książek czy akcesoriów dla zwierząt, wszystkie przedmioty może nabyć w jednym miejscu. Takie rozwiązanie jest niezwykle szybkie i wygodne, co dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie. Warto też wspomnieć o klientach, którzy wszystkie zakupy lub ich ogromną większość, dokonują właśnie poprzez portale aukcyjne. Wielu użytkowników jest przyzwyczajonych do tego, że cena na Allegro jest niższa albo że uda im się znaleźć wyjątkową okazję.

Możemy podsumować, że portale aukcyjne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim:

  • szerokiemu wyborowi produktów dostępnych w jednym miejscu,
  • łatwości i szybkości robienia zakupów,
  • programom lojalnościowym,
  • automatyzacji większości procesów.

Jakie są korzyści dla firmy ze sprzedaży na portalu aukcyjnym?

Portale aukcyjne mogą przemawiać szczególnie do sklepów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzedażą online. Zarówno założenie konta, jak i prowadzenie aukcji jest łatwe nawet dla osób, które nie są obeznane z wirtualnym handlem. Również dodawanie produktów odbywa się według ustalonego schematu i polega na wypełnieniu określonych pól. Większość procesów jest zautomatyzowanych. Oznacza to, że Allegro umożliwia synchronizację z naszymi stanami magazynowymi. Dzięki temu w prosty sposób możemy zarządzać sprzedażą nawet wtedy, gdy wykorzystujemy wiele kanałów sprzedaży jednocześnie. Co więcej, jesteśmy w stanie ustawić automatyczne wiadomości dla kupujących, które są wysyłane na określonych etapach realizacji zamówienia. Warto też wspomnieć o wewnętrznych systemach promocji, które posiadają portale aukcyjne. Za ich pomocą istnieje możliwość promowania swoich aukcji, dzięki czemu możemy dotrzeć do większego grona potencjalnych klientów.

Sprzedaż na portalu aukcyjnym niesie za sobą wiele korzyści dla sprzedającego, a mianowicie:

  • łatwe zarządzanie,
  • darmowe posiadanie konta.
  • możliwość synchronizacji ze stanami magazynowymi,
  • możliwość dotarcia do szerszego grona klientów.

O czym należy pamiętać korzystając z portalu aukcyjnego?

Chociaż sprzedaż za pośrednictwem portalu aukcyjnego posiada wiele zalet, należy także wziąć pod uwagę tę mniej przyjazną stronę. W przypadku, gdy nasza firma będzie wystawiać produkty na Allegro, musimy dokonać określonych opłat.

Allegro może pobierać opłatę za:

  • wystawienie określonych przedmiotów,
  • prowizję od sprzedaży,
  • ewentualne opcje dodatkowe,
  • utrzymanie ofert, w których od roku nie doszło do zakupu.

Wysokość prowizji zależy od ceny końcowej, a także kosztów dostawy, jaką wybrał klient. Minimalna prowizja za sztukę wynosi aktualnie 0,25 zł. Wysokość prowizji zależy od konkretnego przedmiotu. Wszystkie szczegóły możemy znaleźć w cenniku na stronie Allegro. Publikacja oferty na portalu jest darmowa, z określonymi wyjątkami. Dla ułatwienia, na stronie internetowej portalu został udostępniony kalkulator za pomocą którego można obliczyć określone koszty.

Własny sklep internetowy czy Allegro?

Sprzedaż poprzez portal aukcyjny, na pierwszy rzut oka wydaje się znacznie bardziej opłacalną opcją niż zakładanie sklepu online. Jeżeli jesteśmy na samym początku naszej drogi w branży e-commerce i dopiero stawiamy pierwsze kroki, sprzedaż poprzez Allegro może okazać się trafionym rozwiązaniem. Teoretycznie mamy większe szanse na zdobycie sporego grona kupujących. Co więcej, samo zarządzanie zamówieniami, a także dodawanie produktów na stronę odbywa się w bardzo intuicyjny sposób. Powinniśmy jednak przyjrzeć się lepiej charakterowi portalu. Obecnie panuje tam ogromna konkurencja. Jeżeli nasz produkt nie jest w jakimś sensie unikalny, musimy liczyć się z tym, że będziemy konkurować z naprawdę bardzo dużą ilością firm oraz osób, które wystawiają to samo, co my. W tym przypadku klienci wybiorą najtańsze opcje, a my musimy rozważyć, czy taka kwota będzie dla nas opłacalna. W przypadku portali aukcyjnych, musimy wziąć pod uwagę także opłaty, a przede wszystkim prowizję. Do tego możemy doliczyć dość wysokie koszty promowania oferty (jeżeli zdecydujemy się na taką opcję). Co więcej, Allegro coraz częściej wprowadza zmiany w swoim regulaminie, które nie zawsze okazują się korzystne dla mniejszych sklepów.

Zbudowanie własnego sklepu internetowego wiąże się natomiast z kosztami, które czasami mogą osiągać znaczne sumy. Jednak dzięki stworzeniu strony internetowej, nie ograniczają nas żadne z góry narzucone regulaminy, a także nie musimy pokrywać kosztów prowizji ani innych dodatkowych opłat. Jesteśmy pod tym względem w pełni niezależni. Co więcej, to my określamy, w jaki sposób chcemy promować nasze produkty. Własny sklep online to także możliwość wykreowania marki. Mamy szansę pokazać charakter firmy poprzez treść dopasowaną do naszej grupy docelowej. To od nas zależy, jak graficznie zaprezentuje się nasza strona internetowa. Użytkownicy będą też mieli szansę lepiej nas poznać, a także obejrzeć całą naszą ofertę, a nie tylko pojedyncze przedmioty – jak zazwyczaj ma to miejsce na portalach aukcyjnych. Natomiast pozycjonowanie strony internetowej pomoże nam wzbić się wyżej w wynikach wyszukiwarki.

Sklep online czy Allegro? To zależy. Głównie od naszego budżetu, planów rozwoju firmy oraz rodzaju produktów, które sprzedajemy. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie sprzedaży na kilku różnych kanałach, a więc zarówno poprzez sklep internetowy, jak i portal aukcyjny typu Allegro.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
4.33 (3 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić