blog

Konfigurator produktu na systemie PrestaShop

Ten post zawiera 1038 słów i 6822 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 5 minut.

Konfigurator produktu to niezwykle użyteczne rozwiązanie w przypadku, gdy oferujesz produkty dostępne w wielu różnych wariantach. Ogromną zaletą konfiguratora produktów jest możliwość personalizacji, a także oszczędność czasu. Zobacz, jakie są korzyści z jego wdrożenia oraz sprawdź, jak w praktyce wygląda konfigurator produktu na PrestaShop, który stworzyliśmy dla naszego klienta.

Czym jest konfigurator produktu?

Faktem jest, że robienie zakupów przez Internet stało się powszechnym zjawiskiem. Nie dotyczy już tylko młodszych osób, ale ma rzesze fanów praktycznie w każdej grupie wiekowej. W sklepach internetowych możemy obecnie kupić wszystko, zarówno produkty, jak i usługi. Zakupy online to bez wątpienia niezwykle wygodne rozwiązanie, doceniane przede wszystkim przez osoby zapracowane bądź z ograniczoną mobilnością.

Kupowanie przez Internet to duża oszczędność czasu. Co więcej, wiele z nas woli podejmować decyzje na spokojnie, w domowym zaciszu, gdzie panują idealne warunki do tego, aby w skupieniu przejrzeć ofertę sklepu internetowego. O ile kupowanie produktów spożywczych czy kosmetyków, z reguły nie jest zbyt czasochłonne, to jednak istnieją towary nad którymi musimy nieco dłużej się zastanowić. Taka sytuacja występuje często np. wtedy, gdy remontujemy dom lub zmieniamy wystrój wnętrza.

Oczywiście możemy osobiście udać się do sklepu i na miejscu wybrać nowy stolik czy zasłony, ale równie dobrze możemy kupić je przez Internet i tym samym spożytkować czas na coś innego. Co jednak w przypadku, gdy określony przedmiot występuje w wielu różnych wariantach, które obejmują rodzaj, kolor, wysokość, szerokość i inne elementy? Czy oznacza to, że musimy przeglądać na stronie internetowej kilkadziesiąt czy nawet setki przeróżnych kombinacji, aby wybrać ten jeden, wymarzony produkt?

Dzięki konfiguratorowi produktu nie ma takiej potrzeby. Jego wdrożenie pozwala szybko i łatwo wybrać odpowiednie opcje, a także na bieżąco obserwować zmieniającą się cenę, która zależy od składowych danego produktu. Jednocześnie strona internetowa wciąż pozostaje przejrzysta i prosta w obsłudze.

Jakie są zalety wdrożenia konfiguratora produktu?

Zmiany ceny na podstawie wybieranych opcji

Wyświetlana cena zmienia się w zależności od wybranych elementów. Dzięki temu klient może na bieżąco ją obserwować i szukać najkorzystniejszych cenowo konfiguracji.

Oszczędność przestrzeni na stronie internetowej

Wyobraźmy sobie, jak wiele kart produktów, z różnymi jego wersjami, musiałoby powstać, gdyby nie konfigurator produktu.

Szybsze i wygodniejsze zakupy

Klient może na spokojnie zastanowić się nad swoim wyborem. Jednocześnie konfigurator pozwala szybko i łatwo wybrać odpowiednie cechy produktu.

Większe możliwości personalizacji

Konfigurator umożliwia klientowi stworzenie wyjątkowego produktu, dopasowanego do jego potrzeb, jak np. koszulka z oryginalnym motywem.

Optymalizacja procesu sprzedaży

Otrzymujemy gotowe zamówienie, które od razu możemy zacząć realizować.

Oszczędność czasu i mniejsze koszty dla firmy

Klient sam wybiera elementy, które mają składać się na produkt, który kupi. Dzięki temu pracownicy nie muszą poświęcać tak dużo czasu na doradztwo.

Czy konfigurator produktu sprawdzi się na mojej stronie internetowej?

Tak, jeżeli oferujesz produkty, które występują w różnych wariantach, a klient ma możliwość ich personalizacji. Konfiguratory produktów na stronie internetowej sprawdzają się w szczególności w przypadku ubrań i obuwia, biżuterii, samochodów, fotoksiążek, kubków, gadżetów przeznaczonych na prezenty, produktów Premium czy branży wnętrzarskiej. To także świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce wyróżnić się na tle konkurencji i stawia na rozwój firmy.

 

Konfigurator produktu na systemie PrestaShop

Korzyści płynące z wdrożenia konfiguratora produktów sprawiają, że coraz więcej firm sięga po takie rozwiązanie. Niedawno zrealizowaliśmy tego rodzaju projekt dla Zasłony Firany by Bagdad. Nasz klient oferuje szeroki wybór wysokiej jakości dodatków do wnętrz. Naszym celem było stworzenie konfiguratora, który miał ułatwić klientom wybór odpowiedniej zasłony.

Jak wygląda konfigurator produktu na PrestaShop stworzony przez naszą agencję interaktywną ComputerSoft z Wrocławia?

Obserwowanie zmian ceny

Cena finalnego produktu jest wynikiem składowych jego elementów. W praktyce oznacza to, że klient może na bieżąco obserwować jej zmiany, w zależności od tego, jakiego rodzaju komponenty są przez niego wybierane. Dzięki temu może wyszukiwać najlepszych dla siebie konfiguracji, które nie nadwyrężą jego budżetu.

Zróżnicowane opcje

Konfigurator produktu na PrestaShop pozwala stworzyć formularz, który składa się z różnego rodzaju opcji do wyboru. Użytkownik może więc zaznaczyć określony obrazek bądź wpisać w pole informacje, takie jak wysokość i szerokość zasłony. W konfiguratorach produktu opartych na PrestaShop, istnieje także możliwość wprowadzenia do formularza, pola tekstowego czy opcji „tak” lub „nie”. Ponadto, administrator wybiera, na które pytania użytkownik musi odpowiedzieć, czyniąc je „polami wymaganymi”.

Intuicyjne poruszanie się

Ścieżka konfiguracji, którą musi przejść klient, jest bardzo prosta i zarazem intuicyjna. Kolejne kroki pojawiają się jeden po drugim. Co więcej, zastosowano zasadę „od ogółu do szczegółu”, dzięki czemu całość jest spójna i logiczna. W związku z tym klient na samym początku decyduje o typie marszczenia, a dopiero później wybiera np. kolor zasłony.

Użyteczne podpowiedzi

Podczas wybierania tkaniny, pojawia się link do strony www na której istnieje możliwość zamówienia próbek. Takie rozwiązanie sprawia, że osoby niezdecydowane nie zostają pozostawione bez pomocy. Jednocześnie nie muszą marnować swojego (oraz konsultantów) czasu na zadawanie pytań odnośnie tkanin. Warto pamiętać, że klient, który jest zmuszony do szukania informacji, może po prostu wyjść z naszego sklepu online i niekoniecznie będzie chciał do niego wrócić.

Podgląd wybieranych elementów

Klient podejmuje decyzję odnośnie wyboru określonego koloru czy kształtu nie tylko na podstawie opisu słownego, ale opierając się również na zamieszczonych zdjęciach, które odwzorowują wygląd danego elementu.

Konfigurator produktu stworzony przez naszą agencję interaktywną znajduje się TUTAJ

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
4 (1 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić