blog

Sklep na Fb. Jak założyć sklep na Facebooku?

Ten post zawiera 2314 słów i 14447 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 10 minut.

Sklep na Facebooku – co to jest? Wyjaśniamy jak działa sprzedaż poprzez Facebooka oraz jak w kilku krokach założyć sklep na Fb. Jakie są korzyści? Dlaczego warto? Sprawdź!

Czym jest sklep na Fb?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest sklep na Fb. Wśród mediów społecznościowych, jakie obecne są w Polsce, Facebook wciąż cieszy się największą popularnością. Platforma jednak już dawno przestała służyć jedynie do celów rozrywkowych. Od dłuższego czasu możemy obserwować, jak wiele osób prowadzących działalność, próbuje wykorzystywać możliwości Facebooka w celu osiągnięcia zysków. Również sami twórcy mediów społecznościowych nie pozostają obojętni na współczesne potrzeby społeczeństwa. Dlatego też udostępnili opcję sprzedaży poprzez sklep na Facebooku.

No dobrze, ale co to jest sklep na Fb? Sklep na Facebooku to jedna z dostępnych funkcji platformy społecznościowej. Należy wejść na wybrany fanpage, na przykład na konto danej marki, aby następnie kliknąć zakładkę sklepu widoczną u góry strony, pod zdjęciem profilowym.

Co znajdziemy po wejściu do Facebook’owego sklepu? Ukażą nam się zdjęcia produktów wraz z ich nazwami i cenami. Użytkownik może już na tym etapie zapisać wybraną rzecz, która wówczas pojawi się na tzw. liście życzeń. Jeżeli klikniemy na produkt, przejdziemy do jego karty, gdzie możemy zapoznać się z opisem, polubić lub udostępnić przedmiot. Tutaj również możemy bezpośrednio dokonać zakupu (taka opcja aktualnie dostępna jest jedynie w USA oraz dla ograniczonej liczby innych firm) lub też przejść na stronę internetową sklepu danej marki.

sklep na facebooku
Przykładowy sklep na Facebooku. Źródło: Facebook Mohito
sklep na Facebooku
Przykładowy sklep na Facebooku. Źródło: Facebook Mohito

Czy można założyć sklep na Facebooku bez posiadania sklepu internetowego?

Chcesz stworzyć sklep na Facebooku, ale nie wiesz, czy masz taką możliwość? Tak, możesz to zrobić, jeżeli tylko posiadasz profil firmowy na tej platformie. Nie masz własnego sklepu internetowego? Pamiętaj, że w Polsce klienci, którzy chcą dokonać zakupu, są przekierowywani z Facebooka do Twojego sklepu online, aby tam sfinalizować transakcję. Jeżeli nie posiadasz sklepu internetowego, sprzedaż może odbywać się za pomocą wiadomości na messengerze.

Zastanawiasz się nad własnym sklepem internetowym? Pamiętaj, że swoją przygodę z e-commerce możesz rozpocząć od prostego i łatwego w obsłudze sklepu WordPress.

Sklep na Facebooku - czy warto?

Zastanawiasz się, czy w ogólne warto tworzyć sklep na Fb? Zdecydowanie tak!

W obecnych czasach trudno jest znaleźć osobę, która nie korzysta z social mediów. Facebook to najpopularniejsza platforma w Polsce, na której ludzie w różnych grupach wiekowych spędzają ogromną ilość czasu. Szanse na to, że zawędrują do naszego sklepu są więc wysokie. Co więcej, możliwość przeglądania oferty już z poziomu Facebooka stanowi nie lada ułatwienie dla współczesnego klienta, który stawia na szybkość i wygodę.

Założenie sklepu na Facebooku jest bardzo proste. Równie łatwa jest jego obsługa, a więc dodawanie i edytowanie oferty. Oznacza to, że przy niewielkim wysiłku zyskujesz kolejny kanał, dzięki któremu możesz zwiększyć swoją sprzedaż.

Facebook sklep to także możliwość tworzenia kolekcji produktów. Dzięki nim można w łatwy sposób zaprezentować odbiorcom wyróżnione kolekcje, a więc przedmioty na sprzedaży których najbardziej nam zależy.

Sklep w mediach społecznościowych to również szansa na zdobycie większej rozpoznawalności marki. Co więcej, w ten sposób możemy bardziej zbliżyć się do naszej grupy docelowej. To z kolei pozwoli nam lepiej poznać oczekiwania kupujących.

Ile kosztuje sklep na Facebooku? 

Prowadzenie sklepu na Facebooku jest darmowe. Facebook również nie pobiera żadnych opłat ani prowizji za kliknięcia. To natomiast kolejny argument za tym, aby zdecydować się na jego założenie.

Jak sprzedawać na Facebooku?

Obsługa sklepu jest intuicyjna. Zarówno dodawanie, edytowanie, jak i usuwanie produktów nie powinno stanowić problemu. Jednak w jaki sposób sklep spełnia swoją rolę?

Kupujący może skontaktować się z nami poprzez messengera, czyli wysłać nam wiadomość z informacją o tym, że jest zainteresowany nabyciem konkretnego produktu. Może również przejść na kartę produktu, a następnie na naszą stronę internetową, gdzie zrealizuje zakup.

W USA konsumenci mają także możliwość kupowania bezpośrednio przez Facebooka. Jednak na obecną chwilę, nie wiadomo czy i kiedy taka opcja zostanie udostępniona firmom z innych krajów.

Jak założyć sklep na Facebooku w 2022 r.?

Poniżej wyjaśniamy krok po kroku jak założyć sklep na Fb w 2022 r. Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

1. Założenie sklepu na fb poprzez Menedżera sprzedaży

Przede wszystkim musisz już posiadać konto osobiste, a najlepiej firmowy fanpage. Jednak jeżeli jeszcze nie masz strony firmowej na Facebooku, możesz także utworzyć ją w trakcie konfiguracji sklepu.

Jeżeli Twój sklep ma wyświetlać się także na Instagramie, musisz posiadać konto firmowe na tej platformie. Następnie należy połączyć je z kontem na Facebooku.

W celu stworzenia sklepu na Fb, przejdź do Menedżera sprzedaży i wybierz opcję Dodaj sklep, a następnie Utwórz sklep. W kolejnym kroku musisz wybrać metodę finalizacji zakupu oraz określić kanał sprzedaży.

2. Dodawanie produktów

Po utworzeniu sklepu na Facebooku, możesz rozpocząć dodawanie produktów do katalogu. Produkty w sklepie mogą być dodawane ręcznie lub automatycznie poprzez połączenie katalogu ze sklepem internetowym czy poprzez API. Jeżeli oferta Twojego sklepu jest bardzo szeroka, automatyczne dodawanie produktów może znacznie ułatwić i przyspieszyć cały proces.

Pamiętaj o tym, że katalog powinien zawierać aktualne i zgodne z prawdą informacje. Jeżeli sprzedajesz produkty w różnych kolorach oraz rozmiarach, należy uwzględnić wszystkie warianty. Postaw na zdjęcia wysokiej jakości, które będą zachęcały odbiorcę do zakupu. Masz także możliwość ukrycia niedostępnych już produktów, dzięki czemu nie wprowadzisz klienta w błąd.

Facebook udostępnia tzw. kolekcje produktów. Kolekcje w sklepie na Facebooku pozwalają pokazać klientom dokładnie ten asortyment, na którego wyróżnieniu nam zależy.

3. Personalizacja sklepu na Facebooku

Gdy już dodasz produkty do sklepu, możesz rozpocząć jego personalizację. Masz możliwość wyboru niestandardowych barw oraz użycia własnej grafiki związanej z Twoją marką. Możesz również zmieniać rozmiar tekstu oraz kolory przycisków.

Ponadto, na tym etapie masz możliwość ustawienia kolejności kolekcji oraz jej układu. Kolekcje można dodawać, usuwać oraz przemieszczać w dowolny sposób. Personalizacja sklepu w social mediach jest o tyle ważna, że pozwala wyszczególnić charakterystyczne cechy danej marki. Dzięki temu wizerunek Twojej firmy lepiej utrwali się w pamięci potencjalnych kupujących.

Integracja sklepu internetowego ze sklepem na Facebooku

Jak połączyć sklep na Facebooku ze sklepem online? Zacznijmy od tego, że obecnie w Polsce nie ma możliwości kupowania produktów bezpośrednio w sklepie na Fb. Dlatego, jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, musimy podpiąć sklep online do Facebooka. W tym celu, na etapie określania sposobu sprzedaży, po wybraniu opcji Finalizacja zakupu w innej witrynie, należy wpisać adres naszego sklepu online. Dzięki temu klient, który kliknie przycisk zakupu, jest przenoszony na kartę produktu naszego sklepu internetowego. To, na jaką stronę klient ma zostać przekierowany, można określić w trakcie dodawania produktu.

Połączenie sklepu Fb ze sklepem internetowym to także duże ułatwienie, jeżeli posiadamy bogatą ofertę. Możemy bowiem przesyłać nasz asortyment automatycznie. W tym celu należy przejść do katalogu, a następnie wybrać opcję Dodaj elementy, Dodaj przedmioty, Dodaj wiele przedmiotów i Zestawienie danych.

Jakie są zalety integracji sklepu internetowego ze sklepem na Facebooku?

  • Automatyczne dodawanie produktów. To wyjątkowo przydatna opcja, jeżeli Twój sklep internetowy posiada bogaty asortyment, a Ty nie masz dużo czasu na to, aby dodawać nowe produkty do Facebooka. Automatycznie dodane przedmioty będą zawierały wszystkie uprzednio wprowadzone informacje.

  • Automatyczna edycja danych. Wszystkie zmiany, jakie zostaną wprowadzone na stronie internetowej Twojego sklepu, wyświetlą się także na Facebooku. Oznacza to, że jedno działanie powoduje zmiany na obu kanałach. Dzięki temu nie musisz poświęcać czasu na wykonywanie czynności od nowa.

  • Aktualizacja zdjęć. Automatyczna edycja informacji obejmuje również zdjęcia. Możesz więc aktualizować je za jednym zamachem na obu platformach.

  • Piksel Facebooka. Dzięki integracji sklepów, z poziomu Twojego sklepu internetowego masz możliwość obserwacji zachowania użytkowników za pomocą tzw. piksela Facebooka. Dzięki analizie statystyk możesz zmieniać swoją strategię zgodnie z aktualnymi trendami, co pozwoli Ci lepiej rozwijać własny biznes.

  • Kontakt z poziomu strony internetowej. Integracja umożliwia kontynuowanie rozmów rozpoczętych za pomocą Messengera z poziomu sklepu internetowego. Możesz decydować, w którym miejscu chcesz prowadzić konwersacje z klientami.

Jak połączyć sklep na Facebooku z Instagramem?

Sklepy na Facebooku pozwalają prezentować oraz sprzedawać produkty z katalogu na Facebooku oraz Instagramie. Jeżeli sklep będzie widoczny na Instagramie, możesz oznaczać produkty w postach i relacjach, jakie zamieszczasz na tej platformie. Ustawienia dotyczące sklepu na Instragramie, znajdziesz w Menedżerze Sprzedaży. Pamiętaj o tym, że aby sklep był widoczny na Instagramie, musisz posiadać tam konto firmowe.

Jak połączyć konto firmowe na Instagramie z kontem na Facebooku? Możesz zrobić to z poziomu obu platform. W przypadku Facebooka, po zalogowaniu się na konto firmowe, należy przejść do Business Managera, wybrać opcję Ustawienia, a następnie po lewej stronie Instagram i Połącz z Instagramem.

Jeżeli czynność tą chcesz wykonać poprzez aplikację Instagram, na swoim profilu wybierz ikonę z trzema paskami w prawym górnym rogu, Ustawienia, Centrum kont, Skonfiguruj centrum kont, a następnie Dodaj konto na Facebooku.

Statystyki sklepu na Fb

Sklepy na Facebooku oferują także dostęp do zaawansowanych statystyk. Dotyczą one liczby wyświetleń konkretnych produktów oraz liczby kliknięć. Analiza statystyk pozwoli nam sprawdzić, które produkty cieszą się największą popularnością wśród klientów obecnych w mediach społecznościowych. Jak można wykorzystać zgromadzone dane? Na przykład poprzez utworzenie katalogu, w którym będą znajdować się wyłącznie najpopularniejsze produkty. Taki katalog, umieszczony na samym początku, może wzbudzić większe zainteresowanie. Ponadto, produkty cieszące się największym uznaniem, można częściej umieszczać w postach oraz reklamach Facebook Ads oraz Google Ads. Tym samym mamy szanse na zwiększenie sprzedaży, jak i rozpoznawalności marki.

Sklep na Facebooku jako pomoc w sprzedaży

Wciąż nie masz pewności, czy sklep w mediach społecznościowych jest Ci potrzebny? Chociaż nie ma możliwości bezpośredniej sprzedaży poprzez Facebooka, sklep na tej platformie może okazać się bardzo skutecznym kanałem, służącym do nienachalnej promocji wybranych produktów, a także komunikacji z klientem.

Przede wszystkim warto jest zadbać o atrakcyjną prezentację artykułów, dzięki czemu zachęcisz potencjalnych klientów do zapoznania się z ofertą. Możesz także wykorzystać messenger do jeszcze lepszej, bezpośredniej komunikacji z odbiorcą.

Staraj się regularnie publikować posty, pisz o nowościach, dołączaj do postów produkty cieszące się największą popularnością oraz aktywizuj grupę docelową poprzez organizowanie konkursów czy zadawanie pytań. Aktywność w mediach społecznościowych z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek marki i pomoże Ci zgromadzić nowych klientów, a także wzmocnić relację z obecnymi.

Sklep na Facebooku czy sklep internetowy?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że aktualnie Facebook umożliwia bezpośrednią sprzedaż jedynie firmom z USA. Oznacza to, że sklep internetowy jest nam potrzebny, jeżeli chcemy umożliwić klientom szybkie i proste zakupy. W takiej sytuacji wystarczy, że w sklepie znajdującym się na Facebooku, klienci wybiorą określony produkt, a następnie zostaną skierowani na stronę naszego sklepu online, gdzie dokonają płatności. Istnieje także możliwość sprzedawania za pomocą wiadomości na messengerze lecz jest to bez wątpienia kłopotliwe rozwiązanie w przypadku oferowania wielu produktów.

Chociaż wciąż nie można sprzedawać na Facebooku, a płatność musi zostać zrealizowana w naszym sklepie internetowym, założenie profilu firmowego, a następnie sklepu na Facebooku, pozwala jeszcze bardziej zbliżyć się do klientów i zbudować pożądany wizerunek marki. Czy warto założyć sklep w mediach społecznościowych, takich jak Facebook lub Instagram? Uważamy, że zdecydowanie tak. Kosztuje nas to jedynie odrobinę czasu i wysiłku, natomiast rezultaty mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

FAQ, czyli pytania o sklep na Facebooku

Dla ułatwienia, poniżej odpowiadamy zwięźle na najczęściej pojawiające się pytania [FAQ].

Pytanie nr 1 – Czy sklep na Facebooku jest darmowy?

Tak, zarówno założenie, jak i prowadzenie sklepu jest bezpłatne.

Pytanie nr 2 – Czy trzeba posiadać własny sklep internetowy, żeby założyć sklep w mediach społecznościowych?

Nie, jeżeli nie posiadasz sklepu online, możesz wybrać opcję sprzedaży poprzez komunikację na messengerze. Natomiast własny sklep internetowy jest z pewnością ułatwieniem w procesie sprzedaży.

Pytanie nr 3 – Czy w Polsce można sprzedawać bezpośrednio na Facebooku?

Nie, obecnie nie ma możliwości bezpośredniej sprzedaży w sklepie na Facebooku. Taka opcja dostępna jest wyłącznie dla firm pochodzących z USA.

 

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić