blog

WordPress – krok po kroku

Ten post zawiera 1199 słów i 7818 znaków.
Przeczytanie togo posta zajmuję około 5 minut.

wordpress

Chcesz założyć stronę internetową WordPress? To nic trudnego, jeśli będziesz w stanie odpowiedzieć na poniższe pytania:

 1. Jaka strona nadaje się na WordPress?
 2. Jaką formę WordPress należy wybrać (WordPress.org, czy WordPress.com)?
 3. Czym się kierować przy wyborze domeny na stronę WordPress?
 4. Jaki hosting pod WordPress będzie najlepszy?
 5. Czy instalacja WordPress jest prosta?
 6. Jak wybrać dobry motyw WordPress?
 7. Jak dodać wpis na WordPress? 

Jaka strona nadaje się na WordPress?

1strona

Na WordPressie możesz utworzyć niemal każdy rodzaj strony internetowej, m.in.:

 • Strona firmowa – to jedna z najbardziej popularnych platform do tworzenia stron internetowych dla firm. Za pomocą WordPressa utworzysz dowolną stronę www firmy, jak wizytówka, landing page, strona firmowa lub korporacyjna –więcej ›
 • Blog / Fotoblog / Vlog / Audioblog – WordPress daje możliwość publikowania bloga w postaci klasycznych notatek (blog), zdjęć (fotoblog), filmów video (vlog) oraz składającego się z nagrywanych w postaci mp3 podcastów (audioblog). –więcej ›
 • Portfolio – strona WordPress z galerią zdjęć oferuje wiele różnych możliwości ich wyświetlania i prezentacji.
 • Sklep internetowy – wtyczka WooCommerce pozwoli przekształcić zwykłą stronę lub bloga WordPress w sklep internetowy –więcej ›
 • Strona e-learningowa – WordPress umożliwia wyświetlanie, odtwarzanie oraz sprzedaż kursów edukacyjnych online w postaci e-booków oraz vlogów (filmów video)
 • System rezerwacji online – wtyczki Booking WordPress umożliwią obsługę systemu rezerwacji miejsc i usług w hotelu, pensjonacie, restauracji, u kosmetyczki i fryzjera oraz oferują możliwość dokonania płatności za zarezerwowane usługi .

Jaką formę WordPress należy wybrać (WordPress.org, czy WordPress.com)?

2forma

WordPress.org jest za darmo (org. to rozwinięcie od organizacji non-profit). Wystarczy pobrać za darmo ze strony WordPress.org pliki WordPressa i zainstalować je na własnym hostingu oraz podpiąć swoją domenę.

WordPress.com  jest to rozwiązanie komercyjne (com. to rozwinięcie od słowa komercyjny). Wystarczy rejestracja na stronie i otrzymasz własną stronę z WordPressem utrzymywaną na hostingu WordPress.

WordPress.com występuje w wersji bezpłatnej, która posiada wiele ograniczeń lub w wersji płatnej. W wersji darmowej WordPress.com trzeba wybrać motyw strony z ograniczonej ich liczby, nie można zainstalować żadnej własnej wtyczki oraz strona będzie miała subdomenę z końcówką wordpress.com. Pozbycie się tych ograniczeń kosztuje około $99 dolarów. 

Czym się kierować przy wyborze domeny na stronę WordPress?

3domena

Dobra domena, czyli nazwa strony www, powinna być przyjazna dla internautów. Użytkownicy nie powinni mieć z nią problemów ani w wymowie, ani w zapisie.  Dobrze dobrana będzie wizytówką firmy, sklepu, bloga czy portalu ogłoszeniowego.

Czego unikać przy wyborze domeny?

 • polskich znaków w domenie – źle wpisane znaki mogą spowodować wejście klienta na inną stronę i jego utratę
 • trudnych do zapamiętania i zapisania domen – gdy użytkownik nie będzie potrafił sobie przypomnieć pod jakim adresem www występuje firma, lub gdy wpisze z błędem jej adres w wyszukiwarkę, może się zniechęcić i nie wróci już więcej. Najlepszym rozwiązaniem będzie domena łatwo zapadająca w ucho, która nie będzie różnić się w pisowni i wymowie.
 • rozszerzeń domeny spoza obszaru kraju, w których będzie prowadzona działalność – najczęściej wybierane domeny to .pl, .com, .eu.
 • naśladowania domen konkurencji – zbytnio podobna nazwa domeny do tej, której używa konkurencja, wprawiać może potencjalnych klientów w błąd.
 • cyfr w nazwie domeny – zawarte w nazwie cyfry mogą budzić u Internautów wątpliwości, czy mają być zapisane słownie, czy też numerycznie.
 • myślników w nazwie domeny – wszelkie kreski (średniki) w nazwie mogą prowadzić do błędnego zapisu strony. 

Jaki hosting pod WordPress będzie najlepszy?

4hosting

Wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo ważny, gdyż wydajność serwerów wpływa na czas ładowania się strony, a także na jej pozycję w rankingu Google’a. Jak zatem wybrać najlepszy hosting pod WordPressa?

Do wyboru są trzy rodzaje usług hostingowych:

 • Serwer wirtualny (współdzielony) – dzielisz przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Na serwerze wirtualnym możesz podpiąć własną domenę, utworzyć skrzynkę e-mail oraz skorzystać z kreatora stron. Serwer współdzielony jest najpopularniejszym serwerem wśród właścicieli niewielkich stron internetowych oraz blogerów. – więcej ›
 • Serwer wirtualny VPS (Virtual Private Serwer) to nadal serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową procesora lub pamięcią RAM. Będzie idealnym rozwianiem dla właścicieli witryn, które są odwiedzane przez tysiące osób dziennie (np. sklepów internetowych) oraz dla developerów, tworzących własne oprogramowanie. – więcej ›
 • Serwer dedykowany to komputer stojący w serwerowni i podpięty non stop do Internetu. Jest to rozwiązanie bardzo kosztowne i przeznaczone dla naprawdę dużych serwisów internetowych. 

Czy instalacja WordPress jest prosta?

5instalacja

Dla tych z Was, którzy mają wykształcenie informatyczne lub zainteresowania w tym kierunku, instalacja WordPress będzie łatwa do przeprowadzenia. Gdy jednak, nie jest to Wasz „konik”, szybciej będzie, gdy zajmie się tym profesjonalna agencja interaktywna. – więcej

Jeżeli  jednak chcesz samodzielnie zainstalować WordPressa:

 1. Rozpakuj paczkę instalacyjną pobraną ze strony WordPress Polska (użyj do tego programu WinRar i rozpakuj archiwum.zip)
 2. Stwórz bazę danych MySQL na serwerze (Bazy danych MySQL -> Stwórz nową bazę danych -> uzupełnij wymagane pola)
 3. Uzupełnij plik wp-config.php danymi bazy danych
 4. Skonfiguruj połączenie z serwerem w FileZilli ( wgraj pliki na serwer a następnie zainstaluj WordPressa). 

Jak wybrać dobry motyw WordPress?

6motyw

W Internecie dostępna jest ogromna ilość różnych motywów strony do WordPress (tzw. skórki). O ile podmiana skórki na nową jest całkiem prosta, to wybranie najlepszego motywu jest zazwyczaj bardzo pracochłonne i trudne.

W WordPress dostępne są motywy bezpłatne i płatne, których cena nie przekracza zazwyczaj 100 $. Możesz je pobrać ze strony Theme Cards. Aby zmienić motyw, wystarczy wybrać w menu po lewej stronie Wygląd>Motywy, a następnie kliknąć Dodaj nowy motyw. Odpłatne motywy są zazwyczaj bardziej dopracowane, częściej aktualizowane i mniej oklepane.

Jeżeli podoba Ci się jakaś konkretna strona w Internecie i chcesz sprawdzić z jakiego motywu korzysta, to dowiesz się tego na WordPress Theme Detector

Jak dodać wpis na WordPress?

7wpis

Żeby opublikować nowy wpis na Blogu:

 1. Wpisz w okno przeglądarki adres: www.nazwa-strony.pl/wp-login.php i zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress
 2. Po zalogowaniu, odszukaj po lewej stronie ekranu zakładkę Wpisy i kliknij w Dodaj nowy.
 3. Dodaj Tytuł
 4. Dodaj Treść wpisu w klasycznym edytorze Wizualnym lub nowoczesnym edytorze do wprowadzania elementów dynamicznych (edytor Elementor – więcej ›) albo skorzystaj z edytora Tekstowego, w którym sformatujesz tekst za pomocą znaczników HTML
 5. Dodaj obrazek wyróżniający (sekcja po prawej stronie)
 6. Zaznacz pola właściwych kategorii wpisu (sekcja po prawej stronie)
 7. Dodaj Tagi.

Zaakceptuj wpis klikając na niebieski przycisk Opublikuj w górnym, prawym ekranie strony

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
0 (0 - liczba głosów)

powiązane artykuły