blog

Strona internetowa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych

Ten post zawiera 856 słów i 5484 znaków.
Przeczytanie tego posta zajmuje około 4 minut.

niepolnosprawni

W Polsce jest kilka milionów ludzi o stwierdzonej niepełnosprawności. Duża część z nich korzysta z Internetu, a dla niektórych jest to wręcz jedyne okno na świat. To zarówno osoby niedowidzące, niesłyszące, jak i z dysfunkcją rozpoznawania kolorów czy mające problemy poznawcze lub motoryczne.

„Zero wykluczenia” to główne hasło ustawy o dostępności cyfrowej, którą przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Celem jest sprawienie, aby każda grupa społeczna miała swobodny i pełen dostęp do informacji zawartych na stronach internetowych jednostek urzędowych, ministerstw i innych instytucji publicznych.

Kto musi dostosować stronę?

1WCAG

Od 2012 r. obowiązuje rozporządzenie przedstawiające wymogi, jakie muszą zostać spełnione przez strony internetowe instytucji państwowych. W dużej mierze wiążą się z ułatwieniem dostępu dla osób niepełnosprawnych. Strony www określonych w ustawie instytucji muszą spełniać standardy WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Są to wytyczne mające umożliwić korzystanie z Internetu osobom, które nie są w pełni sprawne.

Dlaczego warto przystosować własną stronę internetową do potrzeb osób niepełnosprawnych?

2dlaczego-warto
  • Klienci wśród niepełnosprawnych
    Dla wielu osób z dysfunkcjami Internet stanowi jedyne miejsce, gdzie mogą samodzielnie dokonać zakupu towarów lub usług. Dostosowując własną stronę internetową do potrzeb takich osób, zwiększasz szanse na zdobycie nowych klientów.
  • Strona użyteczna dla wszystkich
    Strona internetowa przyjazna niepełnosprawnym jest intuicyjna i przejrzysta. Dlatego nie tylko osoby z orzeczeniem, ale i starsze pokolenie, a nawet w pełni sprawni użytkownicy chętniej skorzystają z oferty zamieszczonej na witrynie, która jest łatwa w obsłudze.
    Pozytywny wizerunek firmy
    Przystosowanie strony www do osób niepełnosprawnych to nie tylko zyskanie dobrych opinii samych zainteresowanych, ale i całego społeczeństwa. Twoja firma będzie kojarzyć się z otwartością, zrozumieniem i odpowiedzialnością. To z kolei może przełożyć się na nawiązanie nowych relacji biznesowych, a także zdobycie kolejnych inwestorów.

Jak dostosować stronę do potrzeb osób niepełnosprawnych?

3dostosowanie

Warto w tym celu skorzystać z zaleceń WCAG. Natomiast elementy, które sprawią, że strona internetowa będzie przyjazna dla osób niepełnosprawnych to przede wszystkim:

    • Odpowiednia czcionka
      Dobrze, jeśli użytkownik ma możliwość zmiany wielkości czcionki na większą. Istotny jest także jej rodzaj. Bardziej czytelna jest bezszeryfowa, czyli pozbawiona ozdobników, jak np. Arial, Comic Sans, Verdana czy Open Sans. Warto pogrubić istotniejsze zdania. Można używać kursywy, ale należy pamiętać, że osoby z dysleksją mogą nie przeczytać długiego tekstu wyróżnionego w ten sposób.
    • Wysoki kontrast
      Najlepszą widoczność uzyskuje się poprzez użycie sprawdzonych połączeń, jak kolor biały z czarnym lub żółty z czarnym. Ponadto, lepiej unikać zestawiania zbyt blisko siebie niebieskiego i zielonego, aby nie sprawiać trudności w odbiorze osobom dotkniętym daltonizmem. Zalecany poziom kontrastu to co najmniej 7 do 1.
    • Transkrypcja i napisy
      Do treści audio i video powinny być dołączone transkrypcje oraz napisy. Co więcej, umieszczona na stronie transkrypcja o wartościowej treści może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.
    • Tekst alternatywny
      Dla osób z problemami widzenia przydatne są alternatywne opisy zdjęć, a także grafik. Należy używać prostego i zrozumiałego języka. Dzięki temu takie narzędzia, jak syntezator mowy IVONA mogą przekazać użytkownikowi co znajduje się na grafice.
    • Wyraźna struktura tekstu
      Treści zamieszczone na stronie powinny zawierać wyraźnie odznaczające się śródtytuły oraz tytuły. Dobrze jest dzielić tekst na akapity, co znacznie ułatwia czytanie także innym użytkownikom. Również wszelkie wypunktowania wpływają na lepszą przejrzystość. Warto też pamiętać, że choć tekst wyjustowany wygląda estetycznie to jednak może sprawiać problemy w czytaniu.
    • Odpowiednia nawigacja
      Poruszanie się po stronie powinno być intuicyjne. Układ prezentowanych treści musi być spójny i logiczny. Najlepiej, jeśli nawigacja wygląda i działa praktycznie tak samo na każdej stronie. Stronę internetową należy także dostosować do nawigacji poprzez użycie klawiatury. Poruszanie się za pomocą przycisku TAB po wszystkich jej obszarach nie powinno sprawiać żadnych trudności.
    • Unikanie animowanych elementów
      Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować ze wszystkich poruszających się treści czy obrazów, ale należy mieć na uwadze, że nie tylko często rozpraszają, ale i mogą okazać się niebezpieczne dla osób, które cierpią na padaczkę fotogenną.
    • Odpowiednie oznaczanie linków
      Zamieszczając link w treści zamiast krótkiego zwrotu „kliknij tutaj” lub „>>” warto obszerniej opisać czego dotyczy i na jaką stronę przeniesie użytkownika. Powinien też zostać oznaczony wyraźnie innym kolorem, aby osoby, które mają trudności z dostrzeganiem barw mogły od razu go rozpoznać.

Kwestia ludzi niepełnosprawnych wciąż jest często pomijana w procesie tworzenia witryn internetowych. Natomiast dostosowanie strony do potrzeb takich osób pokazuje, że firma jest odpowiedzialna i warto jej zaufać.

Podobał Ci się wpis ?

Sending
Średnia opinia
5 (1 - liczba głosów)

powiązane artykuły

Zobacz, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić