Chcesz założyć stronę internetową WordPress? To nic trudnego, jeśli będziesz w stanie odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Jaka strona nadaje się na WordPress?
- Jaką formę WordPress należy wybrać (WordPress.org, czy WordPress.com)?
- Czym się kierować przy wyborze domeny na stronę Wordpress?
- Jaki hosting pod WordPress będzie najlepszy?
- Czy instalacja WordPress jest prosta?
- Jak wybrać dobry motyw WordPress?
- Jak dodać wpis na WordPress?
Jaka strona nadaje się na WordPress?
Na WordPressie możesz utworzyć niemal każdy rodzaj strony internetowej, m.in.:
- Strona firmowa – to jedna z najbardziej popularnych platform do tworzenia stron internetowych dla firm. Za pomocą WordPressa utworzysz dowolną stronę www firmy, jak wizytówka, landing page, strona firmowa lub korporacyjna –więcej ›
- Blog / Fotoblog / Vlog / Audioblog – WordPress daje możliwość publikowania bloga w postaci klasycznych notatek (blog), zdjęć (fotoblog), filmów video (vlog) oraz składającego się z nagrywanych w postaci mp3 podcastów (audioblog). –więcej ›
- Portfolio – strona WordPress z galerią zdjęć oferuje wiele różnych możliwości ich wyświetlania i prezentacji.
- Sklep internetowy – wtyczka WooCommerce pozwoli przekształcić zwykłą stronę lub bloga WordPress w sklep internetowy –więcej ›
- Strona e-learningowa – WordPress umożliwia wyświetlanie, odtwarzanie oraz sprzedaż kursów edukacyjnych online w postaci e-booków oraz vlogów (filmów video)
- System rezerwacji online – wtyczki Booking WordPress umożliwią obsługę systemu rezerwacji miejsc i usług w hotelu, pensjonacie, restauracji, u kosmetyczki i fryzjera oraz oferują możliwość dokonania płatności za zarezerwowane usługi .
Jaką formę WordPress należy wybrać (WordPress.org, czy WordPress.com)?
WordPress.org jest za darmo (org. to rozwinięcie od organizacji non-profit). Wystarczy pobrać za darmo ze strony WordPress.org pliki WordPressa i zainstalować je na własnym hostingu oraz podpiąć swoją domenę.
WordPress.com jest to rozwiązanie komercyjne (com. to rozwinięcie od słowa komercyjny). Wystarczy rejestracja na stronie i otrzymasz własną stronę z WordPressem utrzymywaną na hostingu WordPress.
WordPress.com występuje w wersji bezpłatnej, która posiada wiele ograniczeń lub w wersji płatnej. W wersji darmowej WordPress.com trzeba wybrać motyw strony z ograniczonej ich liczby, nie można zainstalować żadnej własnej wtyczki oraz strona będzie miała subdomenę z końcówką wordpress.com. Pozbycie się tych ograniczeń kosztuje około $99 dolarów.
Czym się kierować przy wyborze domeny na stronę WordPress?
Dobra domena, czyli nazwa strony www, powinna być przyjazna dla internautów. Użytkownicy nie powinni mieć z nią problemów ani w wymowie, ani w zapisie. Dobrze dobrana będzie wizytówką firmy, sklepu, bloga czy portalu ogłoszeniowego.
Czego unikać przy wyborze domeny?
- polskich znaków w domenie – źle wpisane znaki mogą spowodować wejście klienta na inną stronę i jego utratę
- trudnych do zapamiętania i zapisania domen – gdy użytkownik nie będzie potrafił sobie przypomnieć pod jakim adresem www występuje firma, lub gdy wpisze z błędem jej adres w wyszukiwarkę, może się zniechęcić i nie wróci już więcej. Najlepszym rozwiązaniem będzie domena łatwo zapadająca w ucho, która nie będzie różnić się w pisowni i wymowie.
- rozszerzeń domeny spoza obszaru kraju, w których będzie prowadzona działalność - najczęściej wybierane domeny to .pl, .com, .eu.
- naśladowania domen konkurencji – zbytnio podobna nazwa domeny do tej, której używa konkurencja, wprawiać może potencjalnych klientów w błąd.
- cyfr w nazwie domeny – zawarte w nazwie cyfry mogą budzić u Internautów wątpliwości, czy mają być zapisane słownie, czy też numerycznie.
- myślników w nazwie domeny – wszelkie kreski (średniki) w nazwie mogą prowadzić do błędnego zapisu strony.
Jaki hosting pod WordPress będzie najlepszy?
Wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo ważny, gdyż wydajność serwerów wpływa na czas ładowania się strony, a także na jej pozycję w rankingu Google'a. Jak zatem wybrać najlepszy hosting pod WordPressa?
Do wyboru są trzy rodzaje usług hostingowych:
- Serwer wirtualny (współdzielony) - dzielisz przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Na serwerze wirtualnym możesz podpiąć własną domenę, utworzyć skrzynkę e-mail oraz skorzystać z kreatora stron. Serwer współdzielony jest najpopularniejszym serwerem wśród właścicieli niewielkich stron internetowych oraz blogerów. – więcej ›
- Serwer wirtualny VPS (Virtual Private Serwer) to nadal serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową procesora lub pamięcią RAM. Będzie idealnym rozwianiem dla właścicieli witryn, które są odwiedzane przez tysiące osób dziennie (np. sklepów internetowych) oraz dla developerów, tworzących własne oprogramowanie. – więcej ›
- Serwer dedykowany to komputer stojący w serwerowni i podpięty non stop do Internetu. Jest to rozwiązanie bardzo kosztowne i przeznaczone dla naprawdę dużych serwisów internetowych.
Czy instalacja WordPress jest prosta?
Dla tych z Was, którzy mają wykształcenie informatyczne lub zainteresowania w tym kierunku, instalacja WordPress będzie łatwa do przeprowadzenia. Gdy jednak, nie jest to Wasz „konik”, szybciej będzie, gdy zajmie się tym profesjonalna agencja interaktywna. – więcej
Jeżeli jednak chcesz samodzielnie zainstalować WordPressa:
- Rozpakuj paczkę instalacyjną pobraną ze strony WordPress Polska (użyj do tego programu WinRar i rozpakuj archiwum.zip)
- Stwórz bazę danych MySQL na serwerze (Bazy danych MySQL -> Stwórz nową bazę danych -> uzupełnij wymagane pola)
- Uzupełnij plik wp-config.php danymi bazy danych
- Skonfiguruj połączenie z serwerem w FileZilli ( wgraj pliki na serwer a następnie zainstaluj WordPressa).
Jak wybrać dobry motyw WordPress?
W Internecie dostępna jest ogromna ilość różnych motywów strony do WordPress (tzw. skórki). O ile podmiana skórki na nową jest całkiem prosta, to wybranie najlepszego motywu jest zazwyczaj bardzo pracochłonne i trudne.
W WordPress dostępne są motywy bezpłatne i płatne, których cena nie przekracza zazwyczaj 100 $. Możesz je pobrać ze strony Theme Cards. Aby zmienić motyw, wystarczy wybrać w menu po lewej stronie Wygląd>Motywy, a następnie kliknąć Dodaj nowy motyw. Odpłatne motywy są zazwyczaj bardziej dopracowane, częściej aktualizowane i mniej oklepane.
Jeżeli podoba Ci się jakaś konkretna strona w Internecie i chcesz sprawdzić z jakiego motywu korzysta, to dowiesz się tego na WordPress Theme Detector.
Jak dodać wpis na WordPress?
Żeby opublikować nowy wpis na Blogu:
- Wpisz w okno przeglądarki adres: www.nazwa-strony.pl/wp-login.php i zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress
- Po zalogowaniu, odszukaj po lewej stronie ekranu zakładkę Wpisy i kliknij w Dodaj nowy.
- Dodaj Tytuł
- Dodaj Treść wpisu w klasycznym edytorze Wizualnym lub nowoczesnym edytorze do wprowadzania elementów dynamicznych (edytor Elementor – więcej ›) albo skorzystaj z edytora Tekstowego, w którym sformatujesz tekst za pomocą znaczników HTML
- Dodaj obrazek wyróżniający (sekcja po prawej stronie)
- Zaznacz pola właściwych kategorii wpisu (sekcja po prawej stronie)
- Dodaj Tagi.
Zaakceptuj wpis klikając na niebieski przycisk Opublikuj w górnym, prawym ekranie strony